REKLAMA

Kosmiczne imperium Elona Muska. SpaceX wystrzelił więcej rakiet niż Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone

Głównymi graczami wyścigu kosmicznego były przez wiele lat państwa - przede wszystkim Stany Zjednoczone i Związek Radziecki (później Rosja). Dziś prywatna firma wysyła w kosmos więcej rakiet niż kraj, z którego pochodzi.

25.08.2017 08.45
spacex
REKLAMA
REKLAMA

Rakiety Falcon 9 od SpaceX poleciały w tym roku w kosmos 12 razy. Amerykańska firma zaliczyła właśnie o jeden lot więcej niż Rosja. Na trzecim miejscu znalazły się Chiny z ośmioma udanymi misjami. Te dane są o tyle ciekawe, że w całym ubiegłym roku Falcony 9 startowały 9 razy. W ośmiu przypadkach misje zakończyły się sukcesem. We wrześniu ubiegłego roku doszło do eksplozji na platformie startowej zlokalizowanej na przylądku Canaveral. Rok 2015 był dla SpaceX podobny. Na 7 lotów 6 zakończyło się sukcesem, a jeden wypadkiem. W 2014 r. firma wysłała sześć rakiet.

W czwartek SpaceX zrealizował zadanie zlecone przez Narodową Organizację Kosmiczną z Tajwanu. W przestrzeń wyniesiony został satelita FORMOSAT-5.

Falcon 9 wystartował z bazy amerykańskich sił powietrznych w Vandenbergu. Po 11 minutach FORMOSAT-5 został umieszczony na orbicie.

Kilka godzin temu Elon Musk zamieścił na Twitterze zdjęcie pierwszego członu Falcona na platformie Just Read the Instructions. Zrealizowany został więc nie tylko główny cel misji, ale po raz kolejny udało się odzyskać część Falcona 9.

FORMOSAT-5 to chiński satelita teledetekcyjny, którego zadaniem będzie co najmniej 5-letnia obserwacja naszej planety. Ma masę 475 kg, a jego orbita znajduje się na wysokości 720 km nad Ziemią. Obiekt wyposażony został w instrument o nazwie Advanced Ionospheric Probe. Ma między innymi przeprowadzać analizy zjawisk meteorologicznych poprzedzających trzęsienia Ziemi. Urządzenie jest w stanie rejestrować nieregularności w jonosferze.

SpaceX ma w planach kolejne starty.

We wrześniu rakieta Falcon 9 ma wynieść na orbitę wahadłowiec X-37B należący do amerykańskich sił powietrznych. Również we wrześniu SpaceX wyśle w kosmos satelitę SES-11/EchoStar 105, a w kolejnym locie dziesięć satelitów systemu Iridium Next.

REKLAMA

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, SpaceX może zrealizować do końca 2017 nawet 10 kolejnych misji. Dałoby to ponad 20 lotów skali roku. Najważniejszy ze startów, kluczowy dla firmy, ma nastąpić w listopadzie. W swój dziewiczy lot ma polecieć rakieta Falcon Heavy - nadzieja Elona Muska na loty międzyplanetarne.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy misja Falcona Heavy zakończy się sukcesem. Musk podczas konferencji w lipcu studził emocje i w asekuranckim tonie mówił, że jest duża szansa, że rakieta nie osiągnie orbity, a on sam uzna za sukces, gdy ulegnie zniszczeniu z dala od platformy startowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA