REKLAMA

Rekord Voyagera pobity. Sonda New Horizons przysłała najdalej wykonane od Ziemi zdjęcie

Sonda New Horizons zmierza do planetoidy MU69. Ma do niej dotrzeć w styczniu 2019 r. Przy okazji pobiła ciekawy rekord. 

09.02.2018 08.01
Sonda New Horizons
REKLAMA
REKLAMA

New Horizons to jedna z moich ulubionych sond. Do znudzenia będę powtarzał, że to dzięki niej zobaczyliśmy Plutona w pełnej krasie. Planeta karłowata zaprezentowała się nam nie tylko na zdjęciach. Sonda dostarczyła dane, które pozwolą lepiej poznać środowisko Plutona.

Po historycznym przelocie nad zdegradowaną planetą, który miał miejsce 14 lipca 2015 r., New Horizons skierowała się ku planetoidzie MU69. To obiekt Pasa Kuipera odkryty przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Naukowcy poszukiwali kolejnego celu dla sondy i znaleźli go w prawdopodobnym relikcie z początków Układu Słonecznego.

Trzeba przy tym dodać, że MU69 jest stosunkowo małym, liczącym ok. 30 km średnicy ciałem niebieskim, które stanowi wyzwanie dla inżynierów odpowiedzialnych za nawigację sondy. Obserwacje MU69 odbywały się nie tylko przy pomocy Teleskopu Kosmicznego Hubble'a, ale również teleskopów naziemnych oraz latającego obserwatorium Sofia, czyli zmodyfikowanego Boeinga 747 wyposażonego w 2,5-metrowy teleskop działający w zakresie podczerwieni.

W drodze do planetoidy sonda New Horizons pobiła rekord.

5 grudnia 2017 r. New Horizons znajdowała się 6,12 mld km od Ziemi. Blisko 41 razy dalej niż wynosi odległość między naszą planetą i Słońcem. Tego dnia kamera LORRI (akronim od: Long Range Reconnaissance Imager) robiła zdjęcia. Niby nic szczególnego, gdyby nie były to najdalej wykonane od Ziemi fotografie w historii.

New Horizons class="wp-image-676753"
Fot. NASA/JHUAPL/SwRI

Powyżej widzimy gromadę otwartą NGC 3532, znajdującą się w odległości 1,6 tys. lat świetlnych od Słońca. Jak podaje NASA, zaledwie 2 godziny później sonda pobiła własny rekord, znajdując się już blisko 100 tys. km dalej i fotografując dwa odległe obiekty Pasa Kuipera, oznaczone odpowiednio od lewej jako KBO 2012 HZ84 i KBO 2012 HE85.

Zdjęcie wykonane przez sondę New Horizons. class="wp-image-676747"
Fot. NASA/JHUAPL/SwRI

Zdjęcia zrobione przez LORRI mają być wykonane z większej odległości niż słynna Blada Błękitna Kropka (Pale Blue Dot). To fotografia powstała 14 lutego 1990 r. dzięki sondzie Voyager 1, znajdującej się wówczas w odległości 6,06 mld km.

REKLAMA
 class="wp-image-559549"
Fot. NASA. domena publiczna via Wikimedia Commons

Nad rekordem sondy New Horizons nie zatrzymamy się zapewne długo. Jest on warty odnotowania, bo przez 27 lat żadna inna sonda kosmiczna nie zrobiła zdjęcia z większej odległości niż Voyager 1. W najbliższych miesiącach New Horizons zapewni nam kolejne emocje, w miarę jak zbliży się do planetoidy MU69. NASA twierdzi, że sonda ma wystarczające zasoby na kolejne 20 lat lotu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA