1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia

Ten tekst to za mało, by przekonać cię do inteligentnego domu

Lokowanie produktu

Nie do końca wiesz, czy inwestycja w inteligentny budynek ma sens? Nie ma w tym nic dziwnego. O korzyściach płynących z jego posiadania nie wystarczy poczytać, trzeba je poczuć. Na przykład odwiedzając gliwicki APA Black House.

02.02.2018
13:18
APA Black House pokazuje, jak powinien działać inteligentny dom z prawdziwego zdarzenia

Inteligentny dom lub system BMS to rozwiązanie, o którym bardzo trudno się opowiada. Jednocześnie na podstawie statystyk Spider's Web wiemy, że wiele osób szuka informacji na ten temat. Te zjawiska się na siebie nakładają. Powodują, że istnieje ogromna grupa osób zainteresowanych tą gałęzią technologii, ale nie mających na tyle odwagi, by wdrożyć ją we własnym mieszkaniu lub domu.

Możemy pisać o możliwościach systemów BMS w nieskończoność, ale to będzie za mało.

Możemy mówić, że za pomocą kilku kliknięć w telefonie, nie ruszając się z fotela, da się całkowicie zmienić warunki panujące w domu poprzez wybór odpowiedniego oświetlenia, temperatury, zapachu, obrazu oraz dźwięku. Te barwne opisy jednak nic nam nie powiedzą, dopóki sami nie przekonamy się, jak dobrze to działa, wygląda i przydaje się w codziennym życiu.

APA Black House tylko wygląda jak zwykły budynek. Tak naprawdę to organizm, ekosystem współpracujących ze sobą nowoczesnych rozwiązań. class="wp-image-672364"
APA Black House tylko wygląda jak zwykły budynek. Tak naprawdę to organizm, ekosystem współpracujących ze sobą nowoczesnych rozwiązań.

System BMS nie jest wyłącznie gadżetem zapewniającym nam wygodę. To także rozwiązanie zauważalnie obniżające codzienne rachunki dzięki analizie zużycia wody i prądu. Inteligentny dom dba też o bezpieczeństwo jego mieszkańców przy wykorzystaniu czujników ruchowych, stykowych oraz monitoringu.

O tym nie da się łatwo opowiadać. Można tylko szczegółowo opisywać każde rozwiązanie i tym samym topić się w technicznym, niezrozumiałym dla większości żargonie. Ewentualnie skupić się na widocznych na pierwszy rzut oka aspektach użytkowych i przedstawiać system BMS jako magię, mrzonkę, cudowne rozwiązanie działające wbrew zasadom fizyki.

Inteligentny dom trzeba po prostu zobaczyć i poczuć.

Najlepszym sposobem na przekonanie się do inteligentnego domu jest poznanie go w praktyce. Doświadczenie go. Nie w jednym pokazowym pomieszczeniu, lecz w wielu, a najlepiej w całym kilkupiętrowym budynku. Dopiero wtedy można przekonać się, że fraza “inteligentny” nie jest wyrażeniem na wyrost.

 class="wp-image-672370"

Budynkiem takim jest gliwicki APA Black House. Początkowo był to szary typowy “klocek” doskonale pamiętający poprzedni ustrój. Dzisiaj jest to nowoczesny showroom, w którym wdrażane są wszelkie rozwiązania, nad którymi pracuje APA Group.

W APA Black House znalazło się też firmowe biuro oraz przestrzeń, którą można samodzielnie wynająć za pomocą nowoczesnego systemu prezentacji i tym samym samodzielnie przekonać się o inteligencji tego budynku. Do ogólnodostępnej części należy mini hotel dla gości, a także przestrzeń na dachu zarezerwowana na ogród, szklarnię i niewielką kawiarnię.

Co składa się na APA Black House?

Wszystkie pomieszczenia są kontrolowane przez systemy Vision BMS oraz Nazca stworzone przez APA Group. Zostały one wyposażone we współpracujące ze sobą czujniki temperatury i ruchu, a także klimatyzację Samsunga oraz inteligentne oświetlenie Philips Hue. Dzięki temu wchodząc do łazienki nie trzeba pamiętać o zapalaniu światła oraz regulacji temperatury. Parametry te zawsze będą dobrane idealnie.

Smart Room

 class="wp-image-672388"

Ten showroom, służący indywidualnym celom biznesowym, kuluarowym rozmowom, odsłuchom oraz seansom. Wyposażono go w najnowocześniejszy sprzęt audio, sterowanie światłem, dźwiękiem, temperaturą czy regulacją powietrza. W pomieszczeniu umieszczono szyby typu “Smart Glass”, które pozwalają w ciągu sekundy zamienić transparentną powierzchnię w mleczno-białą i tym samym stworzyć bardziej intymne warunki spotkania.

Deep Blue

 class="wp-image-672379"

Ta kameralna salka o przeznaczeniu przemysłowym, w zamierzeniu służąca spotkaniom tematycznym i szkoleniom. Centralny element sali stanowi stół, wokół którego skupiają się goście. Istotna jest też matryca video składająca się z czterech odrębnych ekranów, służących do wyświetlania tej samej lub różnych treści wideo. Deep Blue niebawem zostanie wzbogacona o miniaturową linię produkcyjną prezentującą rozwiązania APA Industry z zakresu branży automotive.

Opportunity Ocean

 class="wp-image-672385"

To największe i najbardziej uniwersalne z dostępnych pomieszczeń. Duża, podzielona na kilka części przestrzeń konferencyjna, może służyć zarówno celom biznesowym i kreatywnym. Niezależnie, czy są to tematyczne śniadania, lekcje jogi wzbogacone relaksacyjną muzyką i orientalnymi zapachami, czy też konferencje i panele dyskusyjne. Goście mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt audiowizualny i dostęp do sieci.

Cinema Paradiso

 class="wp-image-672376"

To multiroom o typowo multimedialnym zastosowaniu, związany z relaksem i luźnymi spotkaniami. Prezentowane są tu sprzęty audiowizualne oraz system oświetlenia Philips, które pozwalają dowolnie dobierać scenariusz do potrzeb i oczekiwań gości – sterując źródłami i siłą dźwięku, natężeniem i barwą światła.

Łazienka

Gustownie zaprojektowana przestrzeń została wyposażona w transparentne membrany sufitowe Barrisol Lumier oraz liczne inteligentne rozwiązania. Centralny element stanowi inteligentne lustro, na którym wyświetlane są informacje pogodowe, zdjęcia natury lub treści adekwatne do tematu spotkania lub charakteru gości. Można na nim wyświetlać także informacje bezpośrednio ze smartfona.

 class="wp-image-672382"

Delikatna muzyka i możliwość dowolnego sterowania barwą i natężeniem światła dają wrażenie przytulności i wyciszenia. Z kolei system informacji o zajętości toalet i czujniki ruchu w jasny sposób dają użytkownikom sygnał o dostępności pomieszczenia oraz włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy jest ono potrzebne. To z kolei przekłada się na spore oszczędności energii i niższe rachunki

Jak odwiedzić APA Black House?

By to zrobić, należy skorzystać z Systemu Rezerwacji Sal. Jednak przed skorzystaniem z niego należy się zarejestrować w systemie tradycyjną metodą. W tym celu należy napisać maila pod adres biuro@apasmart.pl lub zadzwonić pod numer +48 730 020 040. Rejestracja taka jest konieczna ze względu na wyeliminowanie przypadkowych wizyt.

Co więcej, niebawem nie będzie trzeba go nawet odwiedzać, by poznać jego możliwości. Możliwe stanie się bowiem sterowanie parametrami domu przez Internet i obserwowanie efektów swoich działań za pomocą kamer transmitujących obraz z domu na żywo. Dzięki temu nie tylko mieszkańcy Śląska będą mogli przekonać się, że inteligentne domy naprawdę mają sens, a także podpatrzeć rozwiązania, które następnie zastosują we własnym inteligentnym mieszkaniu, domu lub biurze.

Czytaj również:

Lokowanie produktu
Najnowsze