REKLAMA

Oto nowa siedziba Apple. Apple Park na najnowszym filmie

Apple kończy budować swoją nową siedzibę — Apple Park. Nowy nakręcony dronem film pokazuje, jak wiele Apple zdołał stworzyć w ciągu ostatnich miesięcy. 

15.01.2018 16.00
Oto nowa siedziba Apple. Apple Park na najnowszym filmie
REKLAMA
REKLAMA

Apple Park wymarzył sobie Steve Jobs. Chciał, aby jego firma znajdowała się w budynku, z którym budynki innych korporacji nie będą mogły się równać. Realizacja jego idei trwała lata, ale to projekt ambitny. I nie tani. Koszt jego budowy został oszacowany na 5 mld dol,. a pierwszy termin ukończenia prac minął już w 2015 r.

Statek kosmiczny zawładnął przestrzenią.

Film Duncana Sinefielda trwa trzy minuty. Lecący nad budynkami dron pokazuje gmach z dala, umieszczając go w perspektywie. Inne budynki są przy nim małe, dużo z nich wygląda topornie.
Kształt nowej siedziby Apple’a jest tak dominujący, że od razu zawładnął przestrzenią. To on jest teraz punktem odniesienia dla innych budynków. Reszta wygląda, jakby tam nie pasowała.

71 hektarów i 260 tys metrów kwadratowych.

Obiekt mieści się na 71 hektarach. Powierzchnia wszystkich kondygnacji głównego budynku to 260 tys. metrów kwadratowych.

4 pokoje piętra.

Budynek jest stosunkowo niski, bo ma jedynie cztery piętra.

Ma się w nim zmieścić 12 tys. pracowników.

W nowym budynku jest miejsce na 12 tys. pracowników, przeprowadzka tak dużej grupy ludzi zajęła Apple'owi pół roku.

Szklane biura.

Elewacja głównego budynku składa się prawie wyłącznie ze szkła.

Ten niemal samowystarczalny budynek czerpie energię ze słońca.

Cały zbudowany ze szkła budynek pięknie odbija słońce. Jego dach wyłożony został panelami słonecznymi. Budynek ma być w stanie sam się zasilić dzięki odnawialnym źródłom energii.

Nie widać ciężkiego sprzętu.

Skończyła się już większość ciężkich prac. Na filmie widać jeszcze sprzęt budowlany, ale mniejszy i w mniejszej ilości. Na filmie z czerwca zeszłego roku widać, że wtedy jeszcze cały teren przypominał jeszcze plan budowy.

Zieleń już cieszy oczy.

W środku oczy cieszy soczysta zieleń traw i wyrośniętych drzew. Taka obfitość terenów zielonych wygląda niemal nienaturalnie w gorącym klimacie Kalifornii.

Są to nawet ścieżki do joggingu dla pracowników.

Na filmie widać połyskującą taflę wody, dachy kilku znajdujących się w środku budynków i ścieżki do joggingu.

Siedem stołówek.

Pracownicy mają do dyspozycji aż siedem stołówek. Największa z nich ma trzy piętra i może pomieścić 600 osób.

Przed gmachem nie ma jeszcze zieleni poza małą wysepką znajdującą się tuż przed wejściem.

Wewnątrz obręczy widać już jasną zieleń drzew i traw, ale na jej obrzeżach, poza wejściem, dominują brunatne plamy ziemi. Wejście do kompleksu oczywiście zostało potraktowane priorytetowo i ono już teraz pyszni się zielenią.

Dron uchwycił też Steve Jobs Theater.

Na filmie widać też Steve Jobs Theater, w którym Apple prezentował iPhone'a X. Budowla świetnie współgra ze (znacznie) większą siostrą obok.

Miejsce dla 1000 wybrańców.

REKLAMA

W Steve Jobs Theatre pomieści się tysiąc osób. Z góry widać lobby, z którego schody pod ziemię prowadzą do miejsca, w którym odbywać się będą prezentacje nowych produktów firmy.

*źródło wszystkich grafik w tekście: film „APPLE PARK: January 2018 Construction Update” - Duncan Sinfield/YouTube

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA