REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nie, Torrenty.org nie wróciły. To tylko oszuści, którzy wyłudzają pieniądze

Serwis Torrenty.org oficjalnie został zamknięty w połowie 2016 r. Jednak po jego zniknięciu witryna o łudząco podobnym wyglądzie wraca jak bumerang. Jest to klon, który służy do wyłudzania pieniędzy od użytkowników.

27.06.2017
20:43
Nie, Torrenty.org nie wróciły. To tylko oszuści, którzy wyłudzają pieniądze
REKLAMA
REKLAMA

Seriws Torrenty.org nie działa

Strona “Torrenty.org – Polski Katalog Torrentów” została zamknięta w czerwcu 2016 r. Wcześniej przez wiele tygodni borykała się z problemami technicznymi, po czym na krótko wracała do życia.

Jednak w ostatnim komunikacie, który zamieszczony został na nieistniejącym już koncie na Facebooku, administracja Torrentów.org definitywnie pożegnała się z użytkownikami oraz ostrzegła przed pojawiającymi się klonami, które nie miały zamiaru oferować dostępu do katalogu torrentów, a jedynie wyciągać pieniądze od osób, które skuszą się na płatną rejestrację:

iTorrenty.org, czyli kopia strony Torrenty.org

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła “Torrenty.org”. Można trafić na dobrze wypozycjonowaną stronę, która do złudzenia przypomina stary katalog torrentów.

Tytuł “Torrenty.org - Polski Katalog Torrentów” sugeruje, że mamy do czynienia ze stroną dobrze znaną wielu polskim internautom.

Również opis strony jest podobny: “Najlepsza strona torrent, mp3, gry, filmy, divx, rmvb, dvd, inne”. Przypomnę, że prawdziwe Torrenty.org były dostępne w sieci z opisem: „Najlepsza strona torrent, mp3, divx, gry, filmy, rmvb, dvd, torent”. Czyli klon jest niemal identyczny do oryginału,

Jedyna różnica to adres URL, w którym dodano tylko jedną literkę: https://itorrenty.org/.

W ten sposób oszuści wabią użytkowników na swoją stronę, która... wygląda niemal identycznie jak oryginał:

Nie, Torrenty.org nie wróciły. To tylko oszuści, którzy wyłudzają pieniądze class="wp-image-574249"

Na czym polega oszustwo iTorrenty.org?

Podczas rejestracji użytkownik widzi, że musi wysłać płatnego SMS-a lub zapłacić przelewem 2,46 zł. Po kliknięciu w “zapłać przelewem” wyskakuje komunikat, że ta opcja jest aktualnie niedostępna. Pozostaje wysłać SMS-a za 2,46, prawda? Guzik prawda!

Premium SMS wysłany na numer 92055 kosztuje aż 24,60 zł.

Co najważniejsze nawet ta wyższa opłata nie gwarantuje dostępu do katalogu torrentów. Klon serwisu jest martwy, nie trafiają do niego nowe zasoby, czego użytkownik nie jest w stanie sprawdzić przed rejestracją.

Ktoś po prostu wykorzystuje znaną i rozpoznawalną markę Torrenty.org do wyłudzania pieniędzy od użytkowników.

Kto stoi za oszustwem?

Strona itorrenty.org to nie pierwszy klon serwisu Torrenty.org. W ubiegłym roku pisałem o niemal identycznym oszustwie, które miało miejsce na stronie torrenty-org.pl. W komentarzach pod tamtym tekstem widzę, że ludzi, którzy dali się nabrać nie brakuje, a komentujący dzielą się też innymi adresami stron, które udają oryginalny polski katalog torrentów.

Oszuści pozostają nieznani i działają nadal, bo… zapewne nikt z poszkodowanych nie chce zgłaszać sprawy np. na policję. Oszukani boją się zapewne konsekwencji związanych z korzystaniem z torrentów.

Jest jednak pewien trop, który prowadzi do oszustów.

Do kogo należy numer telefonu 92550 i numer 92055?

Oszuści działający na stronie torrenty-org.pl korzystali z numeru Premium SMS 92550. Natomiast z numeru 92055 korzystają twórcy klonu itorrenty.org.

Sprawdzałem w wykazie numerów na stronie UKE, że pod numerem 92550 od 08 marca 2013r. usługi świadczy firma Teleaudio Dwa Sp. z o.o. Sp. Komandytowo-Akcyjna, Al. Jerozolimskie 81, 02-001 Warszawa, a pod numerem 92055 od 01 października 2016r. firma Leaders sp. z o.o. sp. k., ul. 27 Stycznia 9, 34-120 Andrychów.

Jak nie dać się oszukać?

Trzeba zachować ostrożność.

Zawsze, gdy w sieci kupujecie coś lub gdy wysyłacie SMS-y na podane w Internecie numery telefonów, sprawdzajcie, czy strony, na których dokonujecie zakupu przedmiotów lub usług są godne zaufania.

W sieci nie brakuje fałszywych witryn, które podszywają się pod strony informacyjne, sklepy, czy katalogi torrentów. Jeśli nie będziecie uważnie weryfikować witryn, na których się znajdujecie, możecie zapłacić za usługę komuś, kto nie ma zamiaru wywiązać się z umowy.

AKTUALIZACJA I SPROSTOWANIE: Pierwotnie artykuł informował, że jeden z numerów premium wykorzystywany przez oszustów należy do firmy Scenic Group Sp. z o. o., ul, Podchorążych 73 lok. 33, 00-722 Warszawa, co nie jest prawdą. Firma Scenic Group Sp. z o. o. według danych z UKE świadczyła usługi pod wskazanym numerem, jednak robiła to znacznie wcześniej - zanim numer zaczął być wykorzystywany do oszustwa. Aktualnie za obsługę numeru 92550 odpowiada inna firma. Autor tekstu oraz Spider's Web przepraszają za pomyłkę.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA