Biznes  / Artykuł

15 baniek od właściciela Allegro i polski startup idzie robić karierę w Stanach

Właściciel Allegro zainwestował 15 mln dol. w Brainly (Zadane.pl) – polski startup, wspomagający zdobywanie informacji i odrabianie lekcji. Celem jest ekspansja na rynek amerykański, a także znalezienie sposobu na zarabianie.

Naspers zainwestował w polski startup 15 mln dol., ale nie jest pierwsze finansowanie, bo Brainly w swojej historii otrzymało w sumie 27 mln dol. Przed dwoma laty 9 mln wyłożył amerykański fundusz VC General Catalyst, a jeszcze wcześniej Brainly rozwijało się dzięki wsparciu niemieckiego Point Nine Capital.

Ile udziałów oddano Naspers? Nie wiadomo. Przedstawiciele nie ujawniają takich informacji.

Jeszcze niedawno wydawało się, że Naspers w Polsce skoncentruje się wyłącznie na rynku e-commerce. Wskazywało na to pozbywanie się kolejnych aktywów, które nie były związane z Allegro. Koncern medialny sprzedawał po kolei Bankier.pl, Wykop.pl, Open FM, a w listopadzie także GG (Gadu Gadu).

Jaka taka inwestycje wpisuje się w strategię Naspers?

Poprawa tego uczniowie zdobywają wiedzę i korzystają z narzędzi online powinna być celem każdego regionu na świecie. Podzielamy sposób w jaki w z tym wyzwaniem radzi sobie Brainly w krajach małych i dużych, także USA – powiedział Larry Illg, CEO, Naspers Ventures.

Widać wyraźnie, że firma celuje w podbicie rynku amerykańskiego, a Brainly ma być jednym z asów w ich rękawie. W kwietniu Naspers otworzyło biuro w San Francisco, a także ogłosiło, że zmienia walutę, w które będzie prezentowało swoje oświadczenia finansowe z południowoafrykańskiego randa na amerykańskie dolary.

Warto jeszcze dodać, że ogromny sukces w ostatnich latach Naspers zawdzięcza inwestycji w Tencenta - chińskiego giganta internetowego.

A jakie – pozafinansowe korzyści odniesie Brainly?

Każda inwestycja to dla nas strategiczne posunięcie. Dotychczas Brainly zawsze zyskiwało o wiele więcej niż tylko kwotę inwestycji, a  mianowicie ogromne wsparcie merytoryczne i mentorów. To bardzo ważne, bo taka inwestycja może wpłynąć pozytywnie, bądź negatywnie na rozwój spółki – mówi w rozmowie ze Spider's Web Jakub Piwnik odpowiadający za komunikację w Brainly.

Pieniądze pozwolą Brainly na zatrudnienie kolejnych specjalistów: programistów w krakowskim biurze i marketingowców w nowojorskim.

Zamierzamy się skupić na rozwoju naszego produktu. Chcemy budować spersonalizowane ścieżki uczenia się poprzez rozwój machine learning oraz wzmacnianie warstwy społecznościowej. Równocześnie nadal ważne jest dla nas budowanie wzrostu i powiększanie naszych społeczności na całym świecie – podsumowuje Piwnik.

W tej chwili z Brainly korzysta 60 mln użytkowników na całym świecie, 2 mln z nich w USA, ale firma jeszcze nie zarabia. Piwnik wspomina, że w przyszłości testowane będą różne modele monetyzacyjne, ale nie chce zdradzić szczegółów. Z artykułu money.pl dowiadujemy się natomiast, że w grę wchodzę mikropłatności, ale nie reklamy.

Jedną ze słabości Brainly (niezależnie od wersji językowej) wytknął wczoraj na swojej facebookowej stronie Rafał Agnieszczak, twórca m.in. Fotka.pl:

zadane.pl
Rozmowa o Zadane.pl na Facebooku Rafała Agnieszczaka

Brainly otrzymuje ruch z wyszukiwarki Google, a uzależnienie internetowego biznesu wyłącznie od jednego źródła ruchu jest bardzo niebezpieczne. Łukasz Haluch, jeden z twórców Brainly nie odniósł się do tych zarzutów, a jedynie wytknął Agnieszczakowi podobne wady w jego firmach.

Czym jest Brainly/Zadane.pl?

Brainly występuje w Polsce pod marką Zadane.pl i działa aktualnie w 35 krajach w 12 wersjach językowych. Użytkownicy mogą tam za darmo zadać pytanie i oczekiwać na odpowiedz. Czyni to zwłaszcza młodzież szkolna, która nie chce szukać odpowiedzi samodzielnie. Dla Brainly ważna jest obecność moderatorów, którzy w przyszłości mogliby przygotowywać odpowiednie treści.

Można powiedzieć, że Brainly to polska Quora, ale skoncentrowana na odrabianiu zadań domowych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst