REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Uwaga - Puls Biznesu kupuje… Bankiera za ok 20 mln zł!

To spore zaskoczenie, bo mały przejmuje naprawdę dużego! Bonnier Business Polska, do którego należy m.in. Puls Biznesu kupuje od Grupy Allegro serwis Bankier.pl! Jak dowiedział się Spider’s Web, kwota przejęcia wynosi ok 20 mln zł.

13.01.2015
11:38
Uwaga – Puls Biznesu kupuje… Bankiera za ok 20 mln zł!
REKLAMA
REKLAMA

Bankier.pl to jeden z najstarszych polskich serwisów biznesowych. Powstał w 2000 r. za pieniądze funduszu venture capital MCI Management. 6 lat później debiutował na giełdzie. W 2009 r. Bankiera kupiła Grupa Allegro za ok 63 mln zł. Rok później wycofała go z giełdy.

Pod sterami Allegro serwis był na początku rentowny, ale w ostatnim czasie podupadł i ponoć generuje straty. Stracił też sporo na ruchu - rok temu, w 1 kwartale 2014 r., Bankier docierał do 2,5 mln realnych użytkowników (wg mojej ‚ulubionej’ metodologii Megapanelu). Pół roku później było to już ‚tylko’ 1,8 mln RU.

To jednak znacznie, ale to znacznie więcej niż sztandarowy internetowy produkt Bonniera w Polsce - Pb.pl, czyli „Puls Biznesu” online. Wg tego samego ‚ulubionego’ Megapanelu, Puls Biznesu odwiedzany jest miesięcznie przez 436 tys. realnych użytkowników (październik 2014).

O tym, że Bankier.pl jest na sprzedaż branża spekulowała od dawna. Allegro nie było ponoć zadowolone z tego, w jaki sposób Bankier funkcjonuje pod względem finansowym, a poza tym chce się skupić na e-commerce. Mówiono o tym, że to Grupa Wirtualna Polska przejmie od Allegro Bankiera, ale nowi właściciele Wp.pl zdecydowali się na konkurencyjny serwis Money.pl.

Dzisiaj to wydawca „Pulsu Biznesu” przejmuje Bankiera. Jak udało się ustalić Spider’s Web, cena za serwis biznesowy Allegro nie przekracza 20 mln zł, co jest niewielką kwotą zważywszy na to, ile Allegro płaciło w 2009 r. za Bankiera (63 mln). Ustaliliśmy również, że dyrektor zarządzający Bankier.pl Maciej Klepacki zostaje w firmie i będzie pracował przy Bankierze już w Bonnierze. Z zarządu odchodzi natomiast Tomasz Jażdżyński.

Zakup Bankiera.pl to największe przejęcie Grupy Bonnier w Polsce w segmencie internetowym. Przypomnijmy, że Bonnier jest międzynarodową grupą medialną z siedzibą w Sztokholmie. Jej działalność obejmuje telewizję, dzienniki, magazyny, filmy, książki, radio i media cyfrowe. Koncern zatrudnia blisko 10 tys. osób w 16 krajach. W 2013 r. jego przychody wynosiły równowartość 12 mld zł i pozwoliły na wypracowanie 780 mln zł zysku operacyjnego.

REKLAMA

Z informacji, do których dotarł Spider’s Web wynika, że zakup Bankiera to początek sporej ekspansji Bonniera na rynku internetowym w Polsce. To wynik zmian na rynku medialnym i słabnącej sprzedaży „Pulsu Biznesu” w papierze, choć trzeba przyznać, że od lat Bonnier żyje głównie z działalności konferencyjnej. Teraz zamierza inwestować mocno w segment internetowy.

Aktualizacja: W rozmowie ze Spider's Web, rzecznik Grupy Allegro, Paweł Klimiuk, potwierdził sprzedaż Grupy Bankier wydawcy Pulsu Biznesu. Wraz z serwisem bankier.pl Bonnier Business Polska przejmuje: PIT.pl, VAT.pl, Twoja-Firma.pl, PRNews.pl, MamBiznes.pl

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA