REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Wykop sprzedany! Grupa Allegro sprzedała, kupił Garvest, w którym działa… założyciel Allegro

Tytuł nieco przewrotny, ale taka to pokręcona sytuacja - Wykop ma nowego-starego właściciela. Jak dowiedział się Spider’s Web, serwis przechodzi w ręce spółki Garvest za ok 5 mln zł. Jednym z właścicieli tejże spółki jest Arjan Bakker - współzałożyciel Allegro i jeden z pierwszych inwestorów w Wykopie.

Wykop sprzedany! Grupa Allegro sprzedała, kupił Garvest, w którym działa… założyciel Allegro
REKLAMA
223 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

O tym, że Wykop jest na sprzedaż wiadomo było od dawna. Grupa Allegro, należąca do południowoafrykańskiego giganta Naspers, zdecydowała się pozbyć polskich aktywów, które nie są związane z e-commercem. Stąd sprzedaż serwisu Bankier Grupie Bonnier za ok 20 mln zł, a teraz decyzja o sprzedaży Wykopu. Do sprzedania został jeszcze GG (byłe Gadu-Gadu), ale - jak również udało nam się ustalić - akurat na ten podmiot chętnych nie ma.

Wykop przechodzi do Garvest Sp. z o. o. - podmiotu, który 9 lat temu zainwestował w Wykop, a następnie w 2012 r. sprzedał swoje udziały Allegro, które już wtedy należało do Naspera. Czyli tak: współzałożyciel Allegro kupuje od Grupy Allegro serwis Wykop, w który dawno temu zainwestował, a który później sprzedał… Allegro. Uff.

W samym Wykopie niewiele się zmieni. Szefem serwisu pozostanie Michał Białek, który wchodzi do zarządu nowej spółki. Serwis nie będzie zmieniał swojego charakteru, bo i po co, skoro jest wiodącym serwisem z kategorii social news nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy.

REKLAMA

5 mln - ponoć za tyle nowy właściciel wykupił Wykop z Grupy Allegro. Wydaje się to całkiem atrakcyjną ceną zważywszy na ciągle rosnący zasięg serwisu oraz finansowe przychody.

Aktualnie Wykop dociera do ok. 5 mln użytkowników, którzy generują ponad 85 mln odsłon w miesiącu. To ponoć o ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Świetnie prosperują także mobilne aplikacje Wykopu - ta na Androida generuje 24 mln odsłon w ciągu miesiąca, a ta na iOS 7,5 mln. Z kolei przychody Wykopu w 2014 r. ponoć przekroczyły 2 mln zł. Jeśli to wszystko prawda (nikt z bezpośrednio zainteresowanych nie chciał nam tego potwierdzić), to wydaje się, że nowi-starzy właściciele zrobili dobry interes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA