Biznes  / Felieton

Samozwańczy robinhoodyzm - warszawscy taksówkarze robią obławy na kierowców Ubera

Picture of the author
1732 interakcji
dołącz do dyskusji

W Warszawie kierowca Ubera został bezprawnie zatrzymany przez taksówkarzy. Grożą im za to konsekwencje prawne.

Dziś rano na fanpage’u Taryfa24 pojawił się post na temat rzekomego zatrzymania kobiety pracującej w ramach Ubera w Warszawie. Jego autor twierdzi, że w nocy z piątku na sobotę kierowca Ubera został ukarany przez policję za brak licencji na przewóz osób i niepłacenie podatków. Łączna wysokość kary miała wynieść co najmniej 10 000 zł. Ujęcia nie dokonali jednak policjanci, ale członkowie związku zawodowego “Warszawski taksówkarz”, którzy dopiero potem wezwali odpowiednie służby. Sami zainteresowani przyznają się do tego na własnym fanpage’u.

Taryfa24 kontra UBER

Zatrzymana kobieta podobno wezwała innych kierowców Ubera, którzy starali się bronić koleżanki przed policjantami i przekonywali stróżów prawa o legalności amerykańskiej usługi. Incydentem tym miał się przejąć polski oddział firmy i wyłączyć swoją aplikację na kilka godzin. Poszkodowana miała być też klientka Ubera, która straciła kilka godzin i będzie zmuszona do złożenia stosownych wyjaśnień przeciwko przewożącej jej osobie.

Związek Zawodowy "Warszawski Taksówkarz" kontra UBER

Relacja z tego zdarzenia, przedstawiona m.in. przez osoby prowadzące facebookowy profil Taryfa24, brzmi naprawdę strasznie i rozpowszechnianie takich opinii może spowodować, że niektórzy klienci zniechęcą się do korzystania Ubera, gdyż będą chciały uniknąć problemów. Okazuje się jednak, że duża część tej historii jest nieprawdziwa.

Uber kontra Taxi - co się naprawdę zdarzyło w Warszawie?

Redakcyjne źródła w polskim oddziale Ubera potwierdziły, że doszło do ujęcia obywatelskiego. Okazuje się jednak, że wezwani przez taksówkarzy policjanci przeprowadzili tylko rutynową kontrolę pojazdu kierowcy Ubera. Obyło się bez kary wynoszącej kilka tysięcy złotych, kobieta nie wzywała innych osób na pomoc, zaś Uber nie wyłączył w nocy swojej aplikacji. Ostatnią wymienioną informację potwierdził mój redakcyjny kolega, Piotr Grabiec, który jechał w nocy Uberem przed pierwszą, po trzeciej i po piątej nad ranem. Krótko mówiąc, sprawa rozeszła się po kościach.

Jedyne straty to czas zarówno po stronie taksówkarzy, kierowcy, klientki oraz policji, która w tym czasie mogła się zająć poważniejszymi sprawami.

Nieprawdą jest zatem fakt, że "wpadł Uber", a już tym bardziej, że to "kolejny" ukarany przez policję kierowca Ubera. Jak dowiedział się Spider's Web, do tej pory w Polsce żaden kierowca nie został ukarany za korzystanie z aplikacji i związany z nią przewóz osób. Ilona Grzywińska - rzecznik prasowy Ubera - poinformowała, że publikacje medialne mówiące o ukaraniu kierowców Ubera lub zatrzymaniu pojazdów nie są prawdziwe, a większość interwencji policji polega na przeprowadzeniu rutynowej kontroli dokumentów kierowcy i sprawdzeniu pojazdu. Tak też było w przypadku ukarania kierowcy z Krakowa, o którym pisały swego czasu różne media - rzeczywiście miał on miejsce, ale karą był mandat za stare opony, a nie za brak uprawnień niezbędnych do przewozu osób.

Czy taksówkarze mogli dokonać ujęcia obywatelskiego?

Kwestię tę postanowił wyjaśnić Jakub Kralka, prawnik i opiekun działu prawnego serwisu Bezprawnik:

Ujęcie obywatelskie to ryzykowne działanie, które w bardzo łatwy sposób może sprawić, że samozwańczy szeryf sam stanie się sprawcą czynu zabronionego. Kodeks postępowania karnego, stosowany też w sprawach wykroczeń, jasno wskazuje, że ujęcia obywatelskiego można dokonać tylko w sytuacji, gdy istnieje obawa ukrycia się sprawcy lub też jego tożsamość pozostaje nieznana. Taksówkarze jako podstawę prawną swojego działania wskazują art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 5b ustawy o transporcie drogowym, jednakże taksówkarze nie są organem właściwym do weryfikowania czy w istocie doszło do naruszenia prawa w tym aspekcie, co więcej nie są tego w stanie zweryfikować w sposób tak oczywisty, jak na przykład będąc świadkami napaści czy kradzieży.

Taksówkarze nie mieli prawa dokonać ujęcia obywatelskiego, bo nie byli pewni popełnienia przestępstwa. Idąc podobnym tropem każdy z nas mógłby dokonać zatrzymania studenta siedzącego na ławce w parku z laptopem, w związku z podejrzeniem wykorzystywania pirackiego oprogramowania.

Porównać to można do głośnej sytuacji z lutego, gdy patrol obywatelski w Zgorzelcu zatrzymał Syryjczyka, ponieważ podejrzewali go nielegalny pobyt w kraju. Ostatecznie okazało się, że przebywał na terenie Polski zgodnie z prawem. Takie bezprawne działania mogą mieć nieprzyjemne skutki, o czym niebawem mogą przekonać się sami taksówkarze.

Ponieważ kierowcą była kobieta, w mojej ocenie sytuacja zatrzymania przez kilku mężczyzn mogła w znaczący sposób odbić się na jej psychice, to z kolei zasługuje na stosowne zadośćuczynienie. Przede wszystkim jednak oczekiwałbym od prokuratury ustalenia dwóch kwestii - czy kierowca Ubera rzeczywiście złamał prawo (jest to możliwe), a także wszczęcia przeciwko taksówkarzom postępowania w związku z możliwym naruszeniem art. 189 KK. Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Myślę, że walka z samozwańczym robinhoodyzmem leży w interesie wszystkich obywateli, niezależnie od stosunku do Ubera - dodaje Jakub Kralka.

Zakrzywiony obraz rzeczywistości

Widzimy, że taksówkarze przekłamują fakty. Nie wiedzą też, że obecnie każdy kierowca Ubera musi prowadzić działalność gospodarczą. Właśnie dlatego cały czas jak mantrę powtarzają, że ich konkurenci okradają państwo i nie płacą podatków. Nie jest to jednak prawda. Obecnie jedynym zarzutem wobec kierowców Ubera może być brak odpowiedniej licencji na przewóz osób, która jest przeżytkiem.

Warto zastanowić się, kto nakręca tę spiralę nienawiści. Taksówkarski Serwis Informacyjny Taryfa24, którego autorzy dziwnym trafem są zawsze tam, gdzie dochodzi do kontroli kierowców Ubera lub zaatakowania ich samochodów przez osoby oblewające je olejem i odchodami, poinformowali, że wczoraj na miejscu zatrzymania obecni byli dziennikarze TVP. Trudno jest uwierzyć, że zupełnie przypadkiem przechodzili z kamerą tuż obok miejsca zdarzenia i to w środku weekendowej nocy. Ktoś musiał to zaaranżować i powiadomić wcześniej media.

Taksówkarze nie potrafią konkurować z Uberem w uczciwy sposób. Często nie mają jakichkolwiek argumentów zachęcających klientów do korzystania ze swoich usług. Są bezsilni, więc reagują nerwowo i siłowo próbują rozwiązać problem, z którym przyszło im się zmierzyć.

Efekty są takie, że sam staram się nie korzystać już z taksówek ze względu na ich wysokie ceny, niski standard oferowanych usług oraz możliwość oszukiwania klientów za pomocą podkręconego licznika. Teraz do tych powodów dochodzi brak akceptacji dla chuligańskich praktyk i działania niezgodnego z prawem.

Być może, że kiedyś podróżując Uberem, po ewentualnym zatrzymaniu stracę kilkadziesiąt minut lub kilka godzin, ale doskonale będę sobie zdawał sprawę, kto ponosi za to odpowiedzialność. I nie, nie będzie to kierowca Ubera, ani firma, która daje mu zarabiać.

Czytaj więcej o Uberze:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst