Sprzęt  / News

Wiemy już z jakimi smartfonami zadziała Samsung Gear S2. I na razie jest to dość... dziwna lista

Picture of the author

Biorąc pod uwagę fakt, iż poprzednie smartzegarki Samsunga współpracowały tylko ze smartfonami tego samego producenta, w dodatku tylko z tymi z wysokiej półki, kompatybilność nowego Geara S2 ze sprzętami innych producentów to niemała nowość. Jednakże opublikowana przez Koreańczyków oficjalna lista wspieranych urządzeń wygląda w tej chwili... dość dziwnie.

Listę otwiera HTC i tutaj wszystko wygląda dość dobrze - mamy modele One, One M8, One M9 oraz 826W. Wystarczy jednak zerknąć trochę niżej i coś zaczyna się nie zgadzać. Huawei - Honor 4X, P8... brak jednak nowszych Honorów czy choćby modelu Mate S. W przypadku LG widzimy flagowego G4, G3, G2 oraz... Optimusy i pierwszego Flexa. Nie widać tu jednak nowszego Flex 2 czy też najnowszego z modeli - V10. W przypadku Motoroli kompatybilne są jedynie modele sprzed ponad roku, takie jak Moto X 2014, Nexus 6 czy niedostępne u nas Droidy. W przypadku Sony - jedynie modele Z2 i Z3.

Na pierwszy rzut oka lista wygląda tak, jakby Samsung zebrał stare telefony walające się gdzieś w biurach i przygotował wsparcie tylko dla nich. Na szczęście tak nie jest, a jeżeli ktoś widząc listę wspieranych urządzeń pomyślał, iż Samsung nieco nagiął rzeczywistość oferując wsparcie dla innych urządzeń z Androidem, to może spać spokojnie - Gear S2 nadal ma być kompatybilny ze sprzętami z Androidem posiadającymi zielonego robota w wersji od 4.4 wzwyż i minimum 1,5 GB RAM.

Opublikowana lista to jedynie urządzenia, które do tej pory zostały przetestowane, a jak wiadomo, w rządzonym fragmentacją świecie Androida przetestowanie wszystkich istniejących sprzętów jest po prostu niemożliwością. Widać jednak, że testowane są różne dystrybucje Androida na różnych konfiguracjach sprzętowych, także tych z nieco niższej półki, ale spełniających minimalne wymagania kompatybilności. Samsung zaznacza również, że lista będzie regularnie poszerzana.

Oznacza to, że w dniu polskiej premiery Geara S2 nie powinno być większych problemów z podłączeniem zegarka do smartfona z Androidem. Samsung Gear S2 trafi do polskiej przedsprzedaży już 16 października, a 3 listopada wyląduje w rękach pierwszych klientów i "wybranych sklepach". Według nieoficjalnych danych ma on kosztować od 1499 zł za podstawową wersję, oraz 1599 zł za edycję classic.

Geara S2 miałem okazję osobiście sprawdzić na targach IFA wraz z Marcinem Połowianiukiem i muszę powiedzieć, że propozycja Samsunga wizualnie, oraz funkcjonalnie śmiało może równać się z konkurencją pracującą pod kontrolą Android Wear. Biorąc pod uwagę szerokie wsparcie dla sprzętów z Androidem, wysoka cena zegarka nie powinna stanąć na przeszkodzie jego popularności, nawet w Polsce.

Czytaj również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst