REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Weeb.tv nie działa. Co się właściwie stało?

Trwa czarna seria dla piratów telewizyjnych. Najpierw zamknięto m.in. serwisy eKino.tv i iiTV.info, gdzie wielu Polaków oglądało regularnie zagraniczne seriale i filmy, a teraz z problemami boryka się Weeb.tv, który streamuje online to co aktualnie leci w telewizji.

30.05.2015
20:03
Weeb.tv nie działa. Co się właściwie stało?
REKLAMA
368 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Przeczytaj aktualny materiał na ten temat: Weeb.tv nie działa - co się dzieje?

Z serwisu Weeb.tv korzysta wielu Polaków, którzy oglądają za jego pośrednictwem transmisje telewizyjne. Filmy w internecie? Mecze? Seriale online? To wszystko jest w Weeb.tv. Za darmo lub za pieniądze. Tak, serwis Weeb.tv, mimo że działa nielegalnie - stramując materiały, do których nie ma prawa - to pobiera od użytkowników pieniądze za konta premium, które wyłączają reklamy i zdejmują limity.

W przeszłości Weeb.tv borykał się już z problemami. W 2013 roku, na zlecenie telewizji Polsat, Weeb TV został wycięty z wyszukiwarki Google. Cyfrowy Polsat powołał się na amerykańską ustawę US Digital Millennium Copyright Act, na mocy której działania Weeb.tv zostały uznane za nielegalne i Google zaprzestał pokazywania w swoich wynikach linków do pirackiego serwisu. Blokada nie zamknęła całkowicie ruchu z wyszukiwarki, gdyż Weeb TV został wycięty tylko pod pewną, ograniczoną liczbą zapytań.

Od wczoraj Weeb.tv boryka się jednak z nowymi problemami.

Wystąpiła drobna awaria i konieczne było przeprowadzenie prac naprawczych - jak poinformowano wczoraj na facebookowym profilu serwisu. Mimo prośby o cierpliwość i zapowiedzi rychłego powrotu serwis nadal nie działa. "Drobna awaria" okazała się być poważniejsza i znacznie bardziej skomplikowana niż przewidywano. Mimo weekendu trwają cały czas prace serwisowe i próby przywrócenia do życia witryny internetowej Weeb.tv.

Osoby prowadzącej profil Weeb TV na Facebooku nie opuszcza jednak poczucie humoru i żartuje:

Chcielibyśmy przybliżyć Państwu przyczyny awarii oraz aktualny etap naprawy, jednak dział pomocy technicznej wygląda teraz mniej więcej tak jak na zdjęciu.

//

Z informacji udzielonych przez serwis Weeb.tv wynika, że problemy z działaniem platformy nie mają nic wspólnego z działaniami policji i organizacji zajmującej się walką z piractwem, co wielu internautów sugerowało po ostatnich wpadkach witryn ekino.tv oraz iitv.info. Prawdopodobnie jest to tylko i aż awaria techniczna związana z infrastrukturą serwisu.

Czy Weeb.tv działa legalnie?

Z jednej strony ta witryna prowadzona, jak podaje WP, przez dwóch braci ze Szczecina łamie prawo i trudno z tym faktem polemizować. Jednak z drugiej strony polskie prawo chroni użytkowników tego serwisu, którzy oglądając nielegalne treści nie robią nic niezgodnego z literą prawa.

Choć twórcy tych stron (ekino.tv, iitv.info - przyp. red.) nie działali zgodnie z prawem, to internautom oglądającym tam seriale nic nie grozi. (...) Oglądanie seriali w internecie w takiej formie jak na łamach scs.pl czy iitv.info, jakkolwiek może budzić wątpliwości natury moralnej, nie stanowi naruszenia przepisów o prawie autorskim, gdyż ten sposób użytkownik nie dokonuje rozpowszechnienia – tłumaczy i ostrzega Jakub Kralka, zarządzający zespołem prawników Bezprawnik.pl.

Z Weeb.tv korzysta według różnych analiz ponad 100 tys. użytkowników, którzy opłacają abonament za piracki streaming dziesiątek kanałów telewizyjnych. Weeb.tv oglądają też Polacy rozsiani po różnych częściach globu. Piracki serwis jest często dla nich jedynym oknem na świat i niezastąpioną okazją do oglądania polskiej telewizji w Azji, Afryce, Australii i obu Amerykach.

REKLAMA

Aby ukryć biznes przed polską policją bracia ze Szczecina zarejestrowali serwis na Cyprze, a domena jest z Tuvalu. Dostawcami usług są legalnie działające europejskie firmy. To sprawia, że działania polskiej policji, która chciałaby zamknąć Weeb TV są bardzo utrudnione.

Przeczytaj aktualny materiał na ten temat: Weeb.tv nie działa - co się dzieje?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA