Tech

Zite na Androida już jest!

Uwaga – to nie żart prima apprilisowy! Jedna z najlepszych aplikacji mobilnych, która dotychczas była dostępna jedynie na urządzeniach działających na mobilnym systemie operacyjnym Apple’a iOS, właśnie pojawiła się w sklepie Google Play. W ten dość przewrotny sposób, w dzień, w którym cały świat płata sobie figle, Apple całkiem na serio stracił kolejną z przewag konkurencyjnych swojej platformy mobilnej.

Zite, który zadebiutował w pierwszej kolejności na tablecie Apple’a, to aplikacja typu „curation”. O tym, czym jest ten nowy fenomen internetu newsowo-społecznościowego pisaliśmy w maju 2011 r.:

To filtrowanie i selekcja najistotniejszych informacji z zalewu treści, który do nas trafia z każdej strony globalnej sieci informatycznej. (..) W ujęciu nowych mediów, nazywanych często mediami 2.0 (czy Web 2.0), dziennikarz czy medium jest jednym z setek, o ile nie tysięcy źródeł, które subskrybujemy na naszej codziennej liście. Dlatego właśnie potrzebujemy ‘curation’ – by selekcjonować, filtrować i rozumieć przekazy do na docierające.

To właśnie dzięki temu, że w pewnym stopniu ‘curation’ realizują nowe typy czytników społecznościowych, na czele z Flipboard oraz Zite na iPadzie, (…) są one dziś tak popularne. Nie są jeszcze perfekcyjne w swojej konstrukcji (choć trzeba przyznać, że taki Zite ‘uczy się’ użytkownika w sposób niezwykle inteligentny, proponując mu stosowny filtr na informacje po ocenianiu kilku zaledwie tekstów), ale przynoszą pierwsze ciekawe pomysły na wykorzystanie ‘curation’ do rozumienia i akceptacji mediów 2.0.

Zite jest bodaj najlepszą tego typu aplikacją na świecie, głównie ze względu na to, że system uczy się użytkownika i dostarcza mu treści w sposób wysoko spersonalizowany. Nie może więc dziwić, że szybko znalazła nowego właściciela – 30 sierpnia 2011 r. amerykański gigant medialny CNN przejął twórców aplikacji Zite. W grudniu 2011 r. Zite pojawił się w wersji na iPhone’a, a teraz w wersji na urządzenia z systemem Google Android.

Na pierwszy rzut oka wersja aplikacji na Androida bardzo przypomina tę na iPhone’a – sposób nawigacji oraz prezentacji treści są bardzo podobne do tego, w jaki sposób funkcjonuje aplikacja na smartfonie Apple’a. Osoby, które wcześniej zarejestrowały się w aplikacji Zite na iPhonie bądź też iPadzie, mogą od razu zalogować się do swojej selekcji newsów i cieszyć się dokładnie tym samym stanem „rozumienia” własnych zainteresowań przez algorytm aplikacji.

Dla mnie osobiście Zite to najważniejsza aplikacja newsowa na iPadzie. Codziennie stanowi dla mnie jedno z głównych źródeł informacji o tym, co dzieje się na rynku technologii, który opisujemy na Spider’s Web. Jestem więcej niż zadowolony, że aplikacja pojawia się na platformie Android – w jednym momencie mój Samsung Galaxy SII stał mi się jeszcze bliższy niż dotychczas.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst