REKLAMA

Internet w plecaku. SpaceX sprzedaje miniaturowe Starlinki, cena zaskakuje

SpaceX wprowadził na rynek miniaturowe terminale Starlink, które - zgodnie z zapowiedziami Muska - miały być kompaktowe, łatwe w transporcie i dostępne w przystępnej cenie. Rzeczywiście, maleńkie anteny o średnicy zaledwie 29 cm z łatwością mieszczą się w plecaku, idealnie nadając się na wycieczki, wyprawy w plener czy wszędzie tam, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony.

20.06.2024 14.13
Internet w plecaku. SpaceX sprzedaje miniaturowe Starlinki, ale cena zaskakuje
REKLAMA

Niestety, cena miniaturowego Starlinka może studzić zapały potencjalnych nabywców. Urządzenie kosztuje 599 dol., ale Starlink zapewnia, że w przyszłości cena zestawu spadnie, a oferta jest skierowana do tak zwanych wczesnych klientów. Elon Musk sugerował wcześniej, że ostateczna cena może wahać się w przedziale od 200 do 250 dol.

REKLAMA

Więcej o Starlink i technologii firmy Elona Muska przeczytasz na Spider`s Web:

Starlink mini - jaka cena?

Ile kosztować będzie abonament? Na razie dodatkowy plan na mini Starlinka wykupić można za 30 dol. Usługa Mini Roam to dodatkowe 30 dol. miesięcznie za 50 GB danych mobilnych, z których można korzystać w dowolnym miejscu w Stanach Zjednoczonych Stany (1 USD/GB za dodatkowe dane).

Na ofertę w Europie trzeba jeszcze poczekać, a my możemy tylko spekulować. Jeśli jednak zgodnie z zapowiedzią Muska Starlink mini kosztować będzie połowę ceny dużego zestawu, to cena w okolicach 750 zł w Polsce byłaby więcej niż atrakcyjna. Abonament domowy dużego zestawu to w Polsce koszt w wysokości 335 zł miesięcznie i 430 zł za abonament mobilny.

Specyfikacja techniczna Starlink mini

Wszystko wiemy natomiast o danych technicznych urządzenia. SpaceX zaktualizowało w weekend swoją aplikację, a wraz z aktualizacją pojawiło się kilka oficjalnych zdjęć samej anteny, która zacznie być udostępniana w sprzedaży w wybranych obszarach już w przyszłym miesiącu.

Starlink Mini jest aż 63 proc. lżejsza od standardowej anteny Starlink. Zgodnie z certyfikatem FCC, Starlink Mini ma wymiary 29 cm na 15 cm. To niemal tyle, co 13-calowy Apple MacBook Pro. Oznacza to, że Musk miał rację, mówiąc, że Starlink Mini zmieści się w plecaku. Zestaw waży zaledwie 1,5 kg z nóżką i 15-metrowym kablem.

Starlink Mini ma wbudowany router obsługujący pasma 2,4 i 5 GHz, a także Wi-Fi 6 (802.11ax) i 3x3 MIMO. Dostępny jest również port Ethernet dla tych, którzy chcą połączyć się bezpośrednio.

Pięć minut i masz internet

Elon Musk podawał na platformie X (dawniej Twitter), że rozstawienie urządzenia zajęło mu "około pięciu minut". W kolejnym tweecie dyrektor generalny SpaceX zamieścił zrzut ekranu pokazujący prędkość pobierania 100 Mb/s, prędkość wysyłania 11,5 Mb/s i opóźnienie wynoszące 23 milisekundy. 

To więcej niż wystarczająco do oglądania filmów wideo 4K na serwisach streamingowych, czatów głosowych i pobierania plików. Z takimi pingami możliwe będzie nawet granie w większość gier gry online. 

Wszystko to będzie możliwe przy zróżnicowanej pogodzie. Zgodnie ze specyfikacją mini Starlink pracuje w przedziale temperatur od - 30 stopni C do 50 stopni C.

Czekamy na ofertę

REKLAMA

Miniaturowy Starlink z pewnością znajdzie swoich nabywców. Mobilność i łatwość transportu to niewątpliwe atuty, które docenią osoby aktywne, podróżnicy i wszyscy ci, którzy potrzebują dostępu do Internetu poza domem.

Czas pokaże, jak rynek zareaguje na nową propozycję SpaceX. Być może obniżenie ceny lub wprowadzenie atrakcyjnych pakietów abonamentowych sprawi, że miniaturowe terminale staną się bardziej dostępne dla szerszego grona odbiorców.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA