REKLAMA

Leżysz na stole operacyjnym, a tu doktor w Vision Pro. Tak wygląda przyszłość

Apple wydał Vision Pro – rewolucyjne gogle, które dają nam wgląd w przyszłość. Tak kiedyś będziemy myli naczynia, cieszyli się kinem, a nawet… operowali. A raczej, tuż przed naszym uśpieniem zobaczymy doktora w śmiesznych okularkach. Po co?

23.04.2024 03.40
Leżysz na stole operacyjnym, a tu doktor w Vision Pro. Tak wygląda przyszłość
REKLAMA

Gogle Vision Pro, które trafiły na rynek w tym roku, to przełom w świecie technologii. Łącząc doznania z wirtualnej i mieszanej rzeczywistości, zapewniają jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Problem w tym, że po kilku tygodniach pojawiły się głosy niezadowolonych klientów, którzy uważają, że Vision Pro są świetne, ale nikt nie ma zbytnio powodu, aby je zakładać codziennie. Lekarze jednak znaleźli powód, aby poprawić standard życia pacjentów.

REKLAMA

Vision Pro użyte podczas operacji

Gogle Apple Vision Pro zostały niedawno użyte przez brazylijskiego chirurga do wykonania operacji barku. Jest to jedno z pierwszych takich użyć zestawu poza rozrywką i codziennymi czynnościami. Dr Bruno Gobbato użył Vision Pro podczas operacji na uszkodzonych stożkach rotatorów.

Gogle Vision Pro znacząco ułatwiły dr. Gobbato przeprowadzenie operacji, dostarczając mu powiększony obraz pola operacyjnego w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, okulary umożliwiły szybki i bezproblemowy dostęp do skanów medycznych pacjenta i modeli 3D, integrując wszystkie niezbędne informacje na jednym "ekranie", w zasięgu wzroku chirurga.

 class="wp-image-4576011"
Vision Pro wykorzystane podczas operacji (źródło: YouTube)

Dr Gobbato wyraził duże zadowolenie z wyświetlacza gogli Vision Pro. Podkreślił on istotną przewagę tego rozwiązania nad innymi systemami AR, chwaląc wygodę płynnego integrowania informacji z wielu źródeł w czasie trwania operacji.

Artroskopia barku wykorzystuje kamerę wewnątrz stawu, a chirurdzy wykonują ją, patrząc bezpośrednio na ekran. Dzięki temu urządzeniu mogłem zobaczyć obraz w wysokiej rozdzielczości, a także zobaczyć badania i modele 3D pacjenta w czasie rzeczywistym

– powiedział lekarz serwisowi MacMagazine.

Jeśli interesuje cię, jak wyglądała cała procedura, nie musisz nigdzie szukać: dr Gobbato udostępnił film z operacji, pokazujący dokładnie, jak wygląda zabieg z jego perspektywy oraz jak to wygląda dla przeciętnego człowieka.

Na Spider's Web poznasz więcej podobnych historii, w których technologia ratuje życie:

REKLAMA

Operacja zakończyła się sukcesem, a dr Gobbato uważa, że Vision Pro to "przełom" w tej dziedzinie. Chociaż gogle są drogie, ich możliwości sugerują szeroki zakres potencjalnych zastosowań poza chirurgią.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA