REKLAMA

Twórca Steam też chce myślami sterować urządzeniami. Powstaje konkurent dla Neuralink

Gabe Newell, wizjoner, twórca platformy Steam i współzałożyciel Valve Corporation, znów zaskakuje świat. Tym razem pokazał nad czym pracuje jego nowa firma – Starfish – której celem jest stworzenie przełomowej technologii w dziedzinie interfejsów neuronowych.

15.04.2024 13.03
Twórca Steam też chce myślami sterować urządzeniami. Powstaje konkurent dla Neuralink
REKLAMA

Starfish stawia sobie ambitne zadanie: ułatwienie i upowszechnienie komunikacji między ludźmi a maszynami. Firma chce zrealizować ten cel poprzez opracowanie nowej generacji interfejsów neuronowych, które będą działać w sposób naturalny i intuicyjny.

Szef Valve od lat, ale raczej po cichu, tworzy start-up Starfish Neuroscience zajmujący się interfejsem mózg-komputer. Firma została zarejestrowana w sierpniu 2019 r. Teraz jednak strona internetowa przedsiębiorstwa została zaktualizowana, ujawniając czym jest projekt Starfish i nad jaką technologią pracuje. Starfish zamieścił też informacje o nowej rekrutacji pracowników.

REKLAMA

A tak przy okazji. Mam wrażenie, że Gabe Newell coraz bardziej zaczyna przypominać Gordona Freemana z Half Life.

Gabe Newell

Starfish - technologia przyszłości

Nowe interfejsy neuronowe Starfish mają wykorzystywać zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu będą one w stanie rozpoznawać ludzkie emocje, intencje i myśli, a następnie przekładać je na język zrozumiały dla komputerów.

Firma zapowiada na swojej stronie internetowej, że pracuje nad implantami do neuromodulacji i zapisu neuronowego. Wykorzysta do tego technologię przezczaszkowej stymulacji magnetycznej TMS (to technologia, która wykorzystuje silne impulsy magnetyczne w celu wpływania na aktywność mózgu).

Więcej o technologii łączącej mózg z maszyną przeczytasz na Spider`s Web:

Technologia ta może mieć ogromny wpływ na wiele dziedzin życia, od medycyny i edukacji po rozrywkę i biznes. Na przykład, interfejsy neuronowe mogłyby być wykorzystywane do sterowania urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli, tłumaczenia języków w czasie rzeczywistym lub tworzenia realistycznych symulacji wirtualnych.

Steam sterowany myślami?

To, że w projekt zaangażowany jest tak mocno Gabe Newell pozwala nam na przypuszczenia, że interfejs Starfish moż być w jakiś sposób powiązany także z graniem i grami. Wcześniej już dochodziły do nas informacje, że dzięki Neuralinkowi pacjent mógł poruszać myszą i obsługiwać komputer tylko za pomocą myśli.

Technologia zdaje się więc idealnie pasować do rozrywkowych funkcji komputerów. Gry już wcześniej pozwoliły na popularyzację wielu technologii, więc niewykluczone, że i tym razem interfejsy neuronowe zyskają na popularności dzięki elektronicznej rozrywce.

Pierwsze kroki

Starfish rozpoczął już prace nad rozwojem swojej technologii. Firma zatrudniła zespół światowej sławy naukowców i inżynierów z różnych dziedzin, takich jak neurobiologia, fizyka, informatyka i sztuczna inteligencja.

Chociaż szczegóły na temat planów firmy są jeszcze owiane tajemnicą, Newell obiecuje, że Starfish przedstawi pierwsze konkretne wyniki już w ciągu najbliższych miesięcy.

Nowa era komunikacji

REKLAMA

Powstanie Starfish to bez wątpienia ekscytujące wydarzenie, które może zwiastować nową erę w komunikacji między ludźmi a maszynami. Technologia firmy ma potencjał, aby radykalnie zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z otaczającym nas światem.

Będziemy z uwagą obserwować dalszy rozwój Starfish i z niecierpliwością czekamy na pierwsze rezultaty pracy tej obiecującej firmy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA