REKLAMA

Gigantyczne pieniądze na remont schronów w Polsce. Minister ujawnił kwotę

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz ujawnił ile kosztować ma remontów schronów w Polsce. Dodał, że jest to jedno z najpilniejszych zadań rządu.

01.04.2024 17.30
Gigantyczne pieniądze na remont schronów w Polsce. Minister ujawnił kwotę
REKLAMA

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu schrony były powszechnym elementem polskiego krajobrazu. Budowano je w miastach, wsiach, a nawet w zakładach pracy. Miały chronić ludność cywilną przed atakiem atomowym lub innym militarnym zagrożeniem. Dziś schrony kojarzą się z reliktem zimnej wojny. Jednak w obliczu rosnącego napięcia na arenie międzynarodowej i coraz częstszych konfliktów zbrojnych, temat schronów powraca.

REKLAMA

Czy schrony w Polsce są bezpieczne?

Większość polskich schronów ma kilkadziesiąt lat. Wiele z nich jest zaniedbanych i wymaga gruntownego remontu. Niektóre są wręcz w ruinie. Jak przekazał w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz remonty budowli ochronnych kosztowałyby ok. 2,7 mld zł.

Więcej o schronach w Polsce przeczytasz na Spider`s Web:

W perspektywie 1,5 roku chcemy zweryfikować obiekty skatalogowane przez straż pożarną. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, czy dany obiekt spełnia określone wymagania rozporządzenia. Mamy świadomość tego, że te obiekty są w różnym stanie technicznym, zwłaszcza schrony, które były budowane głównie w latach 1950-1960

- powiedział Wiesław Leśniakiewicz.

Dodał on, że jego resort ma dyspozycje ze strony Ministerstwa Finansów, żeby bardzo dokładnie oszacować potrzeby w tej dziedzinie. Wiceminister podkreślił, że przyszła Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej ureguluje kwestię wydatkowania środków publicznych na remonty i budowę takich obiektów. Jego zdaniem musi być wspólna odpowiedzialność, finansowana ze środków rządu i samorządu.

Schrony potrzebne na już

REKLAMA

Z danych, jakie uzyskaliśmy od wojewodów koszt remontów miejsc schronienia szacowany jest na ok. 2,7 mld zł. Oczywiście ta skala jest różna, w zależności od wielkości województwa. Określamy potrzeby finansowe, również te związane z innymi zadaniami związanymi ze stworzeniem zasobów niezbędnych dla budowania odporności społecznej

- mówi wiceminister.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że prace nad remontami schronów są pilne. Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest jednym z najważniejszych zadań, nad którym pracuje resort. Wkrótce zostanie stworzona profesjonalna aplikacja, która pomoże obywatelom znaleźć najbliższy dostępny schron lub miejsce ukrycia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA