REKLAMA

Polak leci w kosmos. Podali ważną informację

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) – niczym gigantyczny kosmiczny dom krążący wokół Ziemi – od lat gości astronautów z różnych zakątków globu. W 2024 r. do tego zacnego grona miał dołączyć Sławosz Uznański, drugi w historii Polak, odbywając tym samym misję kosmiczną, która elektryzuje cały kraj. Niestety, plany te uległy przesunięciu. Ale bez obaw. Lot nie jest odwołany, a jedynie opóźniony.

26.04.2024 09.51
Polak leci w kosmos. Podali ważną informację
REKLAMA

Początkowo zakładano, że misja, której celem jest wysłanie polskiego astronauty na ISS, odbędzie się jesienią 2024 r. Jednakże Sławosz Uznański, polski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), poinformował PAP, że termin ten zostanie przesunięty.

REKLAMA

Powodem opóźnienia są kwestie techniczne i logistyczne, których doprecyzowanie wymaga więcej czasu. Dokładna data nowego terminu nie została jeszcze ogłoszona, ale możemy spodziewać się jej w najbliższym czasie.

Więcej o misji Sławosza Uznańskiego przeczytasz na Spider`s Web:

Czekamy na sygnał

Mamy zatwierdzoną polską misję kosmiczną, która odbędzie się, natomiast daty lotu dziś nie znamy. A to wynika z tego, że to jest trudny proces z wieloma międzynarodowymi partnerami. Ten proces jest długi i uzgadnianie, jaka misja będzie w jakim terminie, zajmuje trochę czasu. Jednocześnie trening zajmuje też trochę czasu. Także tutaj wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość. Ja tej daty nie znam również. Mam nadzieję, że niedługo dojdzie do ogłoszenia daty

- powiedział w rozmowie z PAP Sławosz Uznański, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Polak czeka też wciąż na zatwierdzenie listy eksperymentów, jakie przeprowadzi na orbicie oraz ogłoszenie składu załogi, z którą poleci na ISS.

Załoga nie została ani przypisana, ani ogłoszona. I to jest jeden z punktów blokujących na dzień dzisiejszy, żeby zacząć wspólne szkolenie

– przyznał astronauta.

Polska kosmiczna przyszłość

Misja Sławosza Uznańskiego to nie tylko historyczne wydarzenie dla Polski, ale również ważny krok w rozwoju polskiej astronautyki. Udział w tym projekcie pozwoli nam na zdobycie cennego doświadczenia i wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej. Sławosz Uznański opowiadał o tym ostatnio w wywiadzie z Markiem, który ukazał się na łamach Spider`s Web+.

Loty w kosmos to nie tylko eksploracja, nie tylko odkrycie nowego miejsca, ale przede wszystkim rozwój technologii. W kosmosie budujemy olbrzymią infrastrukturę, od której jesteśmy zależni na Ziemi. Na co dzień nie dostrzegamy tego, że możemy np. komunikować się przez telefon komórkowy, mieć w nim nawigację GPS dzięki satelitom i wcześniejszym wyprawom w kosmos. Te osiągnięcia wpływają dziś na życie każdego z nas   

- mówił Sławosz Uznański.
REKLAMA

Przesunięcie terminu misji nie powinno nas zniechęcać. To jedynie drobna niedogodność na drodze do realizacji tego ambitnego celu. Możemy być pewni, że polski astronauta wkrótce wyruszy w kosmiczną podróż, aby odkrywać nowe tajemnice wszechświata i inspirować kolejne pokolenia do sięgania gwiazd.

Trzymajmy kciuki za polskiego astronautę i wypatrujmy nowych informacji o zaktualizowanej dacie misji. Kosmiczna przygoda czeka tuż za rogiem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA