REKLAMA

Paczki dostarczane z kosmosu w 90 minut. Już to testują

Pilnie potrzebne materiały ratunkowe lub zapasy medyczne będą mogły dotrzeć do dowolnego miejsca na Ziemi w ciągu zaledwie 90 minut. Scenariusz ten staje się rzeczywistością dzięki Sierra Space Ghost, nowemu statkowi kosmicznemu, który właśnie wszedł w fazę testów.

21.04.2024 08.30
Paczki dostarczane z kosmosu w 90 minut. Już to testują
REKLAMA

Potencjalne zastosowania Sierra Space Ghost są ogromne. Statek kosmiczny może być wykorzystywany do szybkiej dostawy pilnie potrzebnych materiałów medycznych, ratunkowych lub humanitarnych do odległych, lub niebezpiecznych miejsc. Może również zrewolucjonizować łańcuchy dostaw, umożliwiając błyskawiczną wysyłkę towarów na duże odległości.

REKLAMA

Możliwość dostarczenia krytycznych dostaw w ciągu 90 minut do dowolnego miejsca na Ziemi to rozwiązanie zmieniające reguły gry, które może potencjalnie odwrócić losy konfliktu. Dzięki tej nowej technologii żołnierz na ziemi może zamówić wstępnie przygotowane zapasy, które czekają na orbicie lub są szybko przygotowane i wystrzelone z bazy.

Więcej o orbitalnej dostawie ładunków przeczytasz na Spider`s Web:

Jak to działa?

Czas przebywania na orbicie wcześniej przygotowanego ładunku wynosi do pięciu lat. Satelity takie mogą być wyposażane w wybrane zapasy (zestaw ratunkowy, ponton, racje żywnościowe, broń itp.) i krążyć po orbicie w oczekiwaniu na sygnał.

Po wywołaniu system pokładowy zmienia kurs satelity i rozpoczyna cykl ponownego wejścia w atmosferę. Silnik deorbitacyjny spowalnia pojazd do 7000 m/s. Następnie do akcji wkracza grawitacja, która przejmuje pałeczkę i wykonuje resztę roboty.

 class="wp-image-4573482"

Przesyłka zaczyna wchodzić w atmosferę ziemską z osłoną termiczną wytrzymującą temperatury do 1100 stopni Celsjusza. Po przejściu przez atmosferę tarcza jest odrzucana, na odpowiedniej wysokości zostaje wypuszczony spadochron, który kieruje ładunek w żądany obszar.

Błyskawiczne projektowanie

Jeśli chodzi o celność takiej przesyłki to rozrzut ma być mniejszy niż 100 m. Czas dostarczenia kosmicznej paczki to maksymalnie 90 minut, bez względu na wybrane miejsce na globie. Niestety, nie wiemy nic jeszcze o tym, jaką ładowność będzie miał satelita i jaką masę ładunku będzie mógł dostarczyć.

Co ciekawe, Ghost przeszedł od fazy rozwojowej do testów w locie w ciągu zaledwie 90 dni, demonstrując możliwości szybkiego prototypowania przy użyciu zaawansowanych programów. Na Florydzie zakończono niedawno pierwszy test zrzutu Sierra Space Ghost.

REKLAMA

Firma Sierra Space ma ambitne plany wdrożenia statku kosmicznego do komercyjnej eksploatacji w ciągu najbliższych kilku lat.

Pierwsze loty operacyjne mogą mieć miejsce już w 2026 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA