REKLAMA

Paczka z Chin do Polski w godzinę. Alibaba planuje rakietową dostawę towarów na całym świecie

Gigant chińskiego e-commerce, Alibaba, ogłosi plan stworzenia globalnej sieci dostaw, która pozwoli na dostarczanie towarów w ciągu zaledwie 1 godziny. Plan ten opiera się na wykorzystaniu rakiet, co zrewolucjonizowałoby świat zakupów online.

05.04.2024 10.23
alibaba aliexpress automaty paczkomaty
REKLAMA

Alibaba, chiński gigant handlu internetowego, potwierdził, że pracuje nad wprowadzeniem na całym świecie jednogodzinnych dostaw za pośrednictwem rakietowego systemu dostaw. Firma nawiązała współpracę z firmą Epoch Space z siedzibą w Pekinie, która pracuje nad rakietami wielokrotnego użytku. Informację ogłoszono za pośrednictwem chińskiej platformy mediów społecznościowych WeChat.

REKLAMA

Rakietą dostarczą nawet samochód

Nowa, kosmiczna usługa wykorzystywać będzie do transportu rakietę Yuanxingzhe-1 (YXZ -1) firmy Space Epoch. Ma mieć ona przedział transportowy o pojemności 120 m3, ładowności 10 t i będzie w stanie unieść przedmioty takie jak "samochód lub mała ciężarówka" – podano w poście Space Epoch.

Celem jest dostarczanie paczek w dowolne miejsce na świecie w ciągu godziny. Alibaba skomentowała pytania o realność projektu stwierdzeniem, że "wiele wielkich przedsięwzięć wydaje się na pierwszy rzut oka żartem".

Więcej o tym jak rakiety zmieniają nasze życie przeczytasz na Spider`s Web:

Wielkie plany Alibaby

Na wideo zamieszczonym w serwisie WeChat rakieta dostarcza przesyłkę z jednego końca Chin, na drugi (blisko 5000 km) w czasie 25 minut. Alibaba zamierza zbudować sieć miniaturowych portów lotniczych w różnych regionach świata. Porty te będą wykorzystywane do wysyłania dronów i rakiet, które będą transportować towary bezpośrednio do domów klientów. Firma twierdzi, że technologia ta jest już w fazie rozwoju.

REKLAMA

Co ciekawe, Yuanxingzhe-1 nie odbył jeszcze swojego dziewiczego lotu. Projekt znajduje się na wczesnym etapie prób. Pierwsze testy mają się odbyć w 2025 r.

Czas pokaże, czy plan Alibaby się powiedzie. Na pewno jest to bardzo ambitny i wizjonerski projekt, który może zrewolucjonizować świat zakupów online. Pamiętać jednak musimy, że od minimum 10 lat mówi się o tym jak drony mają zmienić dostarczanie przesyłek, a póki co wszystko opiera się na tradycyjnych metodach, czyli samochodzie i kurierze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA