REKLAMA

Powstaje największy samolot świata. Będzie przewoził... wiatraki

Przygotujcie się na potężną dawkę lotnictwa. Oto WindRunner, imponujący gigant konstruowany przez firmę Radia, który ma zdobyć tytuł największego samolotu świata. Ta maszyna to nie tylko imponujące rozmiary, ale i prawdziwy technologiczny majstersztyk.

17.03.2024 18.15
Powstaje największy samolot świata. Będzie przewoził... wiatraki
REKLAMA

Inżynierowie przedstawili plany największego samolotu na świecie nazwanego WindRunner, który mógłby zrewolucjonizować energetykę odnawialną poprzez szybszy i łatwiejszy transport gigantycznych łopat turbin wiatrowych.

REKLAMA

Więcej o największych samolotach przeczytasz na Spider`s Web:

WindRunner - kolos na niebie

WindRunner to samolot projektowany przez firmę Radia z siedzibą w Kolorado w USA. Będzie to prawdziwy kolos o długości 109 m i wysokości 24 m, z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 80 m. Maszyna będzie o 30 m dłuższa od najdłuższego samolotu pasażerskiego na świecie Boeinga 787-8 i będzie nieco dłuższa niż pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej.

 class="wp-image-4495032"
WindRunner - wizualizacja

Co będzie przewozić tak potężny samolot? Ma być to dość specjalistyczna maszyna służąca do transportu 100 m śmigieł do wiatraków. Ważą one 35 t i ich transport drogą lądową przysparza wielu problemów, jeśli w ogóle jest możliwy.

Tymczasem WindRunner będzie w stanie przetransportować dwie takie łopaty za jednym razem. Pojemność WindRunnera utoruje również drogę do opracowania jeszcze większych turbin naziemnych, które byłyby w stanie wygenerować jeszcze większą moc. Radia szacuje, że turbiny z tak dużymi łopatami mogłyby obniżyć koszty energii o 35 proc.

 class="wp-image-4495035"
WindRunner - wizualizacja

Choć WindRunner ułatwi transport elementów wiatraków, też będzie wymagać specjalnej infrasturuktury - pasów startowych o długości 1800 m.

Początek nowej ery

REKLAMA

Energetyka to jednak dopiero początek. Zespół, który nad samolotem pracuje od siedmiu lat, pokłada duże nadzieje w tym, że pewnego dnia maszyna służyć będzie jako transportowiec dla wojska lub w przemyśle. Zespół Radia spodziewa się, że komercyjna produkcja odrzutowca rozpocznie się do końca 2027 r.

WindRunner to nie tylko imponujący samolot, ale i symbol nowego kierunku w lotnictwie. Połączenie ogromnej ładowności otwiera nowe możliwości dla transportu lotniczego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA