REKLAMA

SpaceX będzie szpiegował z orbity. Potężna kasa dla Muska od rządu USA

Elon Musk znów zaskakuje. Tym razem SpaceX, firma znana z kosmicznych ambicji, wkracza na rynek satelitów szpiegowskich. Według doniesień koncern buduje sieć satelitów dla amerykańskiego wywiadu, która ma znacznie przewyższyć możliwości dotychczasowych systemów.

17.03.2024 16.15
SpaceX będzie szpiegował z orbity.  Potężna kasa dla Muska od rządu USA
REKLAMA

Już teraz SpaceX dominuje na rynku komercyjnych lotów kosmicznych oraz łączności satelitarnej. Budowa sieci szpiegowskich satelitów może wzmocnić tę pozycję i zapewnia firmie lukratywny kontrakt z rządem USA. Ale to nie wszystko. Nowe technologie mogą zrewolucjonizować szpiegostwo na skalę globalną.

REKLAMA

Setki satelitów w sieci

Szczegóły projektu są owiane tajemnicą, ale spekuluje się, że satelity SpaceX będą wykorzystywać technologie radarowe i optyczne do obserwacji Ziemi z orbity. Mogą one również posiadać zaawansowane systemy do przechwytywania sygnałów radiowych i komunikacyjnych.

Więcej o planach SpaceX i Elona Muska przeczytasz na Spider`s Web:

Nowe satelity szpiegowskie SpaceX będą też w różny sposób zabezpieczone przed całą gamą ataków, na jakie narażone są wojskowe satelity. Chodzi między innymi o cyberataki czy impulsy EMP. Sieć ma zapewnić amerykańskim agencjom wywiadowczym oraz armii zwiększone możliwości identyfikacji celów na całym globie. Mówiąc wprost sieć ma umożliwić rządowi oglądanie na żywo i w wysokiej jakości dowolnego miejsca na świecie.

Reuters, powołując się na anonimowe źródła zaznajomione z tajną umową, podaje, że w nowej sieci będą znajdować się setki satelitów szpiegowskich. Nowe satelity szpiegowskie mogą stanowić część wartego 1,8 mld dol. kontraktu z Narodowym Biurem Rozpoznania USA, które zarządza satelitami szpiegowskimi. 

Narodowe Biuro Rozpoznania opracowuje najbardziej wydajny, zróżnicowany i odporny kosmiczny system wywiadowczy, obserwacyjny i rozpoznawczy, jaki kiedykolwiek powstał

- powiedział agencji Reuters rzecznik agencji.

Starshield, czyli Starlink dla wojska

REKLAMA

Nie jest jasne, kiedy sieć satelitarna będzie aktywna. Według nieoficjalnych doniesień pierwszy satelita z nowej sieci ma zostać wysłany na orbitę w 2024 r. Cała sieć ma być gotowa do działania do 2027 r.

W grudniu 2022 r. SpaceX ogłosiło program Starshield, odrębną usługę Starlink przeznaczoną dla podmiotów rządowych i agencji wojskowych. Sam Starlink nie został przystosowany do celów wojskowych, natomiast Starshield spełnia typowe wymagania dla mobilnych systemów wojskowych, takie jak szyfrowanie. W latach 2020–2024 na pokładzie Falcon 9 wystrzelono kilkanaście prototypów Starshield.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA