REKLAMA

Prąd na dowóz jak pizza. Będą wypożyczać reaktor atomowy na ciężarówce

Startup Nano Nuclear stawia na morską technologię nuklearną o rodowodzie wojskowym. Tworzy mobilne mikroreaktory jądrowe, które mają zapewniać czystą energię na żądanie. Z dowozem, tak jak pizzę.

17.03.2024 17.15
Prąd na dowóz, jak pizza. Będą wypożyczać reaktor atomowy na ciężarówce
REKLAMA

Reaktory jądrowe na ciężarówkach będą zapewniać energię elektryczną wszędzie tam, gdzie potrzeba jej dużo, a jest problem z siecią. To mogą być miejscowości pozbawione przez żywioły prądu, transport, budowy, festiwale.

REKLAMA

Z okrętów podwodnych na ciężarówki

Nano Nuclear nie chce przy tym wyważać otwartych drzwi. Technologia, którą zaproponowała startup jest znana od lat i doskonale sprawdzona w najtrudniejszych warunkach. Do tej pory jednak była ona zarezerwowana jedynie dla wojska.

Więcej o energii jądrowej przeczytasz na Spider`s Web:

Pierwsze dwa reaktory firmy, Odin, nad którym pracują naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, oraz Zeus, nad którym pracują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, oparte są na jednostkach, które od dziesięcioleci działają we flotach morskich Stanów Zjednoczonych i NATO. Czasy się zmieniają i rozwiązania wojskowe przechodzą "do cywila", a reaktory jądrowe są tego doskonałym przykładem.

Nano Nuclear liczy na sukces

REKLAMA

Mikroreaktory Nano Nuclear można zmieścić na tylnej części ciężarówki, dzięki czemu istniejąca infrastruktura transportowa, taka jak ciężarówki, pociągi i statki transportowe, może przewozić te produkty w dowolne miejsce na świecie

- powiedział dyrektor generalny firmy Nano Nuclear James Walker, fizyk jądrowy pracujący wcześniej w brytyjskim ministerstwie obrony.

Walker zapewnił przy tym, że mobilność i stosunkowo niskie koszty mikroreaktorów przy masowej produkcji sprawią, że będą one bardzo poszukiwane przez wiele firm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA