REKLAMA

Apple przez trzy lata pracował nad produktem dla Androida. Co poszło nie tak?

Wszyscy wiemy, że kompatybilność Apple Watcha z Androidem jest nie na rękę Apple. Jednak według koncernu głównym problemem na drodze do interoperacyjności nie są potencjalne spadki sprzedaży iPhone'ów, a kwestie techniczne.

22.03.2024 09.07
Apple przez trzy lata pracował nad produktem dla Androida. Co poszło nie tak?
REKLAMA

Apple obecnie po raz kolejny musi bronić swojego dobrego imienia przed sądem. Mowa tu konkretnie o kolejnym postępowaniu antymonopolowym, jakie amerykański Departament Sprawiedliwości wytoczył gigantowi z Cupertino. W 88 stronicowym pozwie zarzuca się Apple, że "firma naruszyła przepisy antymonopolowe praktykami, które miały na celu utrzymanie klientów zależnych od swoich iPhone'ów i uczynić mniej prawdopodobnym, że przejdą na konkurencyjne urządzenie".

Jak wobec zarzutów broni się Apple? Argumentem, że przez trzy lata koncern pracował nad Apple Watchem dla urządzeń z systemem Android.

REKLAMA

Apple Watch miał być kompatybilny z Androidem. Teraz Apple tłumaczy się, dlaczego po owej kompatybilności ani śladu

Treść pozwu wniesionego przez 16 stanów Ameryki oraz Departament Sprawiedliwości zawiera opisy licznych praktyk Apple'a, które miały doprowadzić do monopolizacji produktów koncernu na rynku amerykańskim. Mowa tu o m.in. celowym utrudnianiu dostępności usług grania w chmurze, blokowaniu tworzenia "super aplikacji" mogących działać na każdym systemie operacyjnym, całkowitej kontroli nad cyfrowymi portfelami czy ograniczeniu możliwości korzystania z urządzeń mobilnych bez posiadania innych urządzeń.

Mowa tu konkretnie o smartwatchu Apple Watch i iPhonie. W przypadku smartwatchy innych producentów, w zdecydowanej większości możliwym jest korzystanie z nich zarówno poprzez sparowanie z telefonem z systemem Android, jak i z iPhone'em. Jednak w przypadku Apple Watcha koncern z Cupertino jest nieugięty i akcesorium nie może zostać sparowane z urządzeniem innym niż iPhone.

"Smartwatch Apple - Apple Watch - jest kompatybilny tylko z iPhonem. Tak więc, jeśli Apple może nakłonić użytkownika do zakupu Apple Watch, zakup innego rodzaju smartfona staje się dla niego bardziej kosztowny, ponieważ wymaga to od użytkownika porzucenia kosztownego Apple Watch i zakupu nowego, kompatybilnego z Androidem smartwatcha."

Czytamy w treści pozwu

Jak informuje serwis 9to5Mac, w odpowiedzi na zarzuty, Apple poinformował, że wcześniej, przez prawie trzy lata rozważano i badano możliwości wprowadzenia na rynek Apple Watcha kompatybilnego z systemem Android. Jednak plan spalił na panewce, ze względu na "techniczne ograniczenia".

Pokrywa się to z doniesieniami z listopada, kiedy to Bloomberg poinformował o wcześniejszych pracach nad projektem Fennel. Celem owego projektu było stworzenie rozwiązań technologicznych pozwalających na kompatybilność aplikacji Zdrowie (Apple Health) oraz zegarka Apple Watch z systemem Android. Wtedy jako przyczynę porzucenia projektu podano potencjalny rynkowy "rykoszet": "osłabienie wartości zegarka na niekorzyść iPhone".

Kup Apple Watch:
MediaMarkt
Apple Watch SE

Więcej na temat Apple Watch:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Hadrian / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA