REKLAMA

Unia bierze się za Aliexpress. Lista zarzutów jest długa

Alibaba Group, właściciel Aliexpress mierzy się z problemami w Brukseli. Unijni komisarze zarzucają firmie m.in. oferowanie potencjalnie niebezpiecznych produktów, umożliwianie nieletnim dostępu do treści niewłaściwych oraz niepoprawne zarządzanie treściami reklamowymi.

15.03.2024 07.46
Unia bierze się za Aliexpress. Lista zarzutów jest długa
REKLAMA

14 marca Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu formalne postępowanie przeciwko Alibaba Group, chińskiemu holdingowi będącemu właścicielem dobrze znanego Polakom Aliexpress.

Według unijnych komisarzy koncern miał dopuścić się naruszeń ustawy o usługach cyfrowych (DSA) "w obszarach powiązanych z zarządzaniem i ograniczaniem ryzyka, moderowaniem treści i wewnętrznym mechanizmem rozpatrywania skarg, przejrzystością reklam i systemów rekomendacji, identyfikowalnością handlowców i dostępem do danych dla badaczy".

REKLAMA

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko chińskiemu Alibaba Group

Postępowanie Komisji Europejskiej będzie sprawdzać m.in. czy Aliexpress egzekwowało własne warunki użytkowania, w tym zakaz sprzedaży produktów "które mogłyby narazić życie konsumentów", takich jak fałszywe leki czy niskiej jakości suplementy diety.

Ponadto KE będzie także analizować potencjalne naruszenia DSA, w tym umożliwianie nieletnim dostępu do materiałów pornograficznych, zgodność silnika rekomendacji produktów z prawem europejskim i czy sama witryna Aliexpress jest zgodna z zasadą umożliwiającą przeszukiwanie repozytorium reklam udostępnianych na platformie.

Na tym etapie nie stwierdziliśmy jeszcze, że AliExpress nie jest zgodny z wymogami stawianymi przez DSA. Po prostu podejrzewamy, że mamy do czynienia z pewnymi elementami, które nie są z nimi zgodne. To nie jest stwierdzenie naruszenia.

Zastrzegają przedstawiciele KE cytowani przez Reuters

W sytuacji, w której KE wykaże nieścisłości w egzekwowaniu zasad DSA, chiński gigant może zostać obarczony grzywną w wysokości nawe 6 proc. rocznego obrotu.

W związku z formalnym wszczęciem postępowania, Alibaba wydała oświadczenie.

Współpracowaliśmy i nadal będziemy współpracować z odpowiednimi organami w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi normami i będziemy nadal zapewniać, że będziemy w stanie spełnić wymagania DSA.

Może zainteresować cię także:

REKLAMA

Zdjęcie główne: DenPhotos / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA