REKLAMA

Od 15 lutego rozliczysz PIT przez internet. Pomoże ci w tym to narzędzie

Już jutro ponownie rusza platforma Twój e-PIT. Usługa umożliwi rozliczanie PIT-u za ubiegły rok bez wychodzenia z domu. Wszystko jest realizowane online.

14.02.2024 18.31
Od 15 lutego rozliczysz PIT przez internet. Pomoże ci w tym to narzędzie
REKLAMA

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że Ministerstwo Finansów zaplanowało przerwę w działaniu usługi Twój e-PIT. Prace nad systemem rozpoczęto na początku lutego i właśnie wykonywane są ostatnie szlify, aby platforma mogła ponownie ruszyć. Wydaje się, że wszystko jest już gotowe i nie zabrakło bardzo przydatnej (dla niektórych) nowości.

REKLAMA

Już jutro rozliczysz PIT za 2023 rok przez internet. Rusza Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa już szósty rok z rzędu udostępnia usługę Twój e-PIT. Od jutra (15 lutego) aż do 30 kwietnia 2024 będzie można rozliczać PIT za 2023 rok. Cały proces może być realizowany drogą elektroniczną.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się na stronie podatki.gov.pl, identyfikując się profilem zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Usługa powinna wystartować o północy, ale tak jak w ubiegłych latach mogą wystąpić mniejsze lub większe problemy techniczne związane z przeciążeniem systemów (chociaż niekoniecznie od razu przy uruchomieniu).   

Co ciekawe, na stronie internetowej podatki.gov.pl będzie dostępny też czatbot Kaspro, który w razie jakichkolwiek pytań odpowie na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym. Zupełną nowością, którą przygotowało Ministerstwo Finansów, jest uruchomienie platformy Twój e-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą (oraz działy specjalne produkcji rolnej). W usłudze obok dotychczasowych PIT-37, PIT-38, PIT-OP, PIT-DZ pojawią się trzy nowości w postaci PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36.

Rosnące zainteresowanie usługą Twój e-PIT. Platforma trafi też na smartfony jako aplikacja

Każdego roku Twój e-PIT zyskuje na popularności. Przykładowo w rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali 12 mln deklaracji, chociaż popularnością cieszyła się też usługa e-Deklaracje (8 mln). W poprzednich latach trendy popularności również były bardzo podobne i są równoznaczne z tym, że Polacy coraz rzadziej składają papierowe zeznania podatkowe.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że jeszcze w tym roku e-Urząd Skarbowy ma zostać udostępniony w formie aplikacji mobilnej na smartfony. Ponadto od e-Urzędu Skarbowego trafi opcja dokonania płatności podatku kartami płatniczymi – już teraz jest możliwość płatności przy pomocy BLIK-a.

REKLAMA

Więcej o rządowych aplikacjach i usługach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA