REKLAMA

Pozbędziemy się mózgów. Naukowiec zapowiada apokalipsę

Sztuczna inteligencja może z nas zrobić półgłówków. Narząd nieużywany zanika, więc jeśli proces rozwiązywania problemów przerzucimy na sztuczną inteligencję to część naszego mózgu zacznie się kurczyć, a my staniemy się mniej inteligentni i mniej zaradni. Takie wnioski płyną z najnowszego badania naukowców.

18.02.2024 09.10
Pozbędziemy się mózgów. Naukowiec zapowiada apokalipsę
REKLAMA

Czy ciągłe i wszechobecne korzystanie z chatbotów AI może zmienić nasz rozwój poznawczy? Naukowcy nie pozostawiają złudzeń. Powszechne stosowanie sztucznej inteligencji może pogarszać efektywność wyższych funkcji poznawczych, takich jak rozwiązywanie problemów.

REKLAMA

ChatGPT stanowi przełomowy postęp w technologii sztucznej inteligencji. Chatboty AI są coraz bardziej popularne i zaawansowane. Możemy spotkać je na różnych stronach internetowych, aplikacjach, czy platformach społecznościowych, gdzie służą do obsługi klientów, edukacji, rozrywki, czy terapii. Niektóre z nich są tak przekonujące, że trudno odróżnić je od prawdziwych ludzi. Ale czy rozmowa z chatbotem AI ma jakiś wpływ na nasz mózg i nasze myślenie? Czy może nam pomóc, czy raczej zaszkodzić?

Więcej ważnych wiadomości o sztucznej inteligencji znajdziesz na Spider`s Web:

Sztuczna inteligencja nie zastąpi myślenia

Naukowcy z Uniwersytetu Monterrey w Meksyku postanowili zbadać ten temat i opublikowali swoje wyniki w prestiżowym czasopiśmie naukowym Neuropsychology. Według autorów artykułu, dr Umberto Leon Dominguez i zespołu, nadmierne poleganie na sztucznej inteligencji w procesach myślowych może osłabić nasze umysły, tak jak brak ćwiczeń osłabia nasze mięśnie – co ostatecznie prowadzi do atrofii.

Nie można zdobyć umiejętności gry w koszykówkę, nie grając w nią. Rozwój złożonych zdolności intelektualnych wymaga aktywnego uczestnictwa i nie można polegać wyłącznie na pomocy technologicznej. Wyniki badań pokazują, że ChatGPT może zakłócać funkcje wykonawcze wyższego rzędu

- mówi naukowiec.

Proteza poznawcza

Jednym z niepokojących twierdzeń pracy jest to, że AI może działać jako "proteza poznawcza", koncepcja wprowadzona w 2019 r. przez Falka Liedera i jego współpracowników. W istocie oznacza to, że AI może wykonywać zadania poznawcze w imieniu ludzi (w tym podejmować decyzje), podobnie jak proteza kończyny służy jako zamiennik dla utraconej kończyny.

REKLAMA

Chciałbym, aby ludzie mieli świadomość, że zdolności intelektualne niezbędne do osiągnięcia sukcesu we współczesnym życiu należy stymulować już od najmłodszych lat, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Aby skutecznie rozwijać te zdolności, jednostki muszą podjąć wysiłek poznawczy

- powiedział Dominguez PsyPost.

Trudno oczywiście nie zgodzić się z meksykańskim naukowcem. Skutki działania wynalazków wykraczają daleko poza plany ich twórców. Patrząc na to jak smartfony i media społecznościowe zmieniły nasze myślenie, należy spodziewać się, że sztuczna inteligencja będzie miała na nas jeszcze większy wpływ.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA