REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Tak Mark Zuckerberg przepraszał rodziców dzieci hejtowanych na Facebooku. Został do tego zmuszony

Choć co jakiś czas Facebook i Instagram informują o wprowadzeniu nowych funkcji, które tworzone są z myślą o dobrostanie najmłodszych użytkowników, to działania te nie przekonują amerykańskiego Kongresu. Senatorowie nie pozostawili na Marku Zuckerbergu suchej nitki i zmusili go do przeprosin.

01.02.2024
14:23
Tak Mark Zuckerberg przepraszał rodziców dzieci hejtowanych na Facebooku. Został do tego zmuszony
REKLAMA

31 stycznia w siedzibie amerykańskiego Kongresu odbyło się przesłuchanie dyrektorów generalnych koncernów stojących za największymi mediami społecznościowymi w Stanach Zjednoczonych - Facebookiem, Instagramem, TikTokiem, Snapchatem, X (Twitterem) i Discordem. Przesłuchanie powiązane jest z pracami nad Kids Online Safety Act - aktem prawnym ustanawiającym wytyczne, mające na celu ochronę nieletnich użytkowników w mediach społecznościowych.

REKLAMA

Zobacz, jak Zuckerberg przeprasza rodziców dzieci, które odebrały sobie życie przez negatywny wpływ mediów społecznościowych

W początkowej części przesłuchania Mark Zuckerberg wygłosił oświadczenie, w którym powiedział, iż "zdrowie psychicznie to złożony problem" i "nie ma dowodów na powiązania pomiędzy [stanem] zdrowia psychicznego a użyciem mediów społecznościowych". Wypowiedź została później przywołana przez republikanina, senatora Josha Hawleya, który jako odpowiedź na nią zacytował badanie przeprowadzone przez Meta, które potwierdza, iż Instagram pogłębia problemy nastolatków związane z postrzeganiem własnego ciała, depresją i stanami lękowymi.

Następnie Hawley przytoczył wyniki badań, godnie z którymi 37 proc. badanych nastolatków wieku 13-15 lat zobaczyły nagość na Instagramie w ciągu ostatnich siedmiu dni, 24 proc. z nich otrzymało zaczpeki o charakterze seksualnym, a 17 proc. widziało treści powiązane z samookoleczaniem. Według relacji Hawleya owe wyniki zostały przekazane przez jednego z pracowników Mety, który wcześniej zeznawał pod przysięgą przed Kongresem i do jego obowiązków należało analizowanie tego typu informacji.

- Wiem, że owe wyniki badań są ci znajome, ponieważ on [pracownik Mety prowadzący badania i analizujący ich wyniki] przesłał ci je w wiadomości e-mail, której mamy kopię. Moje pytanie brzmi: kogo za to zwolniłeś?

- zapytał senator Hawley.

Na pytanie senatora Zuckerberg odpowiedział, iż tego typu analizy są prowadzone w celu "usprawnienia produktów Mety". Po kilkukrotnym powtórzeniu pytania przez senatora, Zuckerberg oświadczył, iż nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie.

Po intensywnej serii pytań i oskarżeń, senator Josh Hawley poprosił Marka Zuckerberga by ten przeprosił rodziców nastolatków, którzy popełnili samobójstwo ze względu na interakcje, jakie były z nimi podjęte w mediach społecznościowych. Rodzice brali udział w przesłuchaniu w roli obserwatorów siedzących na widowni. W tym m.in. Toney Roberts, który wraz z żoną pozwał Metę po tym, jak ich 14-letnia córka w 2020 roku powiesiła się po obejrzeniu "symulacji powieszenia na Instagramie".

Po presji ze strony Hawleya i oklaskach widowni, Mark Zuckerberg wstał, obrócił się i przeprosił obecnych na sali rodziców.

"Przepraszam za wszystko, przez co przeszliście. To straszne, nikt nie powinien przechodzić przez to, co spotkało wasze rodziny. Właśnie dlatego tak wiele zainwestowaliśmy i będziemy nadal podejmować wiodące w branży wysiłki, aby upewnić się, że nikt nie będzie musiał przechodzić przez tego rodzaju rzeczy, przez które musiały cierpieć wasze rodziny"

- powiedział Mark Zuckerberg przepraszając rodziny zmarłych nastolatków.

Może zainteresować cię także:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Muhammad Aamir Sumsum / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA