REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

WhatsApp szykuje istotną zmianę. Dla części użytkowników to zła wiadomość

Nowy rok, a więc zmiany - także w aplikacjach mobilnych. W 2024 r. użytkownicy WhatsAppa na smartfony z Androidem mogą spodziewać się irytującej zmiany. Chodzi o kopie zapasowe, które zajmą znaczną ilość miejsca na dysku Google.

02.01.2024
18:01
WhatsApp z nową funkcją.
REKLAMA

Jeśli używasz smartfona z Androidem i korzystasz z WhatsAppa, prawdopodobnie stosujesz kopie zapasowe na Dysku Google. Dotychczas takie kopie nie zajmowały przestrzeni, więc większość użytkowników nie miała potrzeby dodatkowo płacić za większy pakiet 100 GB miejsca na Dysku Google. Jednak w nadchodzących miesiącach może się to zmienić, szczególnie dla osób, które przechowują długie historie czatów.

REKLAMA

Kopie zapasowe WhatsAppa bez limitu będą przeszłością. Niektórzy będą musieli dopłacić

Google udostępnia każdemu użytkownikowi 15 GB miejsca na dane w ramach usług takich jak Gmail, Google Zdjęcia czy Dysk Google. Mając wiele zdjęć i innych plików, które zajmują niemalże całą dostępną przestrzeń 15 GB, korzystający z WhatsAppa bez problemu mogli bezpłatnie korzystać z niezwykle przydatnej funkcji, jaką jest chmurowa kopia zapasowa.

Teraz trzeba będzie znaleźć inny sposób. Pierwsi użytkownicy testowej wersji WhatsApp na Androidzie już zauważają, że po zrealizowaniu kopii zapasowej w chmurze zmniejsza się ilość dostępnych danych na Dysku Google. Dlatego w momencie, gdy inne pliki zajmują niemal całe 15 GB, tworzenie kopii zapasowej, która nierzadko potrafi zajmować setki megabajtów, a nawet gigabajty, stanie się niemożliwe.

W tej sytuacji pozostanie zwolnić miejsce na Dysku Google lub dokupić większy pakiet poprzez subskrypcję Google One, której kwota zaczyna się od 8,99 zł/mies. za pakiet 100 GB lub 89,99 zł/rok. Ewentualnie można wykonać lokalną kopię zapasową i przenieść czaty na inne urządzenie za pomocą narzędzia WhatsApp Chat Transfer, jednak jest to znacznie mniej wygodna metoda przenoszenia danych w chmurze.

Jak na razie wszystko działa po staremu, jednak w najbliższych miesiącach się to zmieni i już w pierwszej połowie 2024 r. korzystający z WhatsAppa w wersji na Androida będą musieli się przyzwyczaić do tego, że kopia zapasowa nie jest już za darmo. Aplikacja powiadomi użytkownika 30 dni wcześniej przed wprowadzeniem takiej nowości za pomocą komunikatu w postaci banera, dając wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowych ograniczeń dotyczących miejsca na Dysku Google przeznaczonego na kopie zapasowe WhatsAppa.

REKLAMA

Więcej o nadchodzących nowościach, które trafią w 2024 roku do WhatsApp:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA