REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /
  5. Operatorzy

Orange pomoże w dostarczaniu wody w Krakowie. Zyskają mieszkańcy i środowisko

Orange wraz z miastem Kraków stawia na ekologię i oszczędność wody. Pomarańczowy operator będzie wspierał krakowską wodę, dzięki czemu zyskają na tym nie tylko sami mieszkańcy stolicy Małopolski, ale także środowisko.

26.01.2024
6:04
Uchwała krajobrazowa działa. Kraków ma piękny park bez reklam
REKLAMA

Z pewnością dla zdecydowanej większości Orange kojarzy się z internetem mobilnym (LTE, 5G), ale także stacjonarnym – m.in. światłowodem. Francuska firma jednak działa prężnie w kierunku Smart Cities (inteligentnych miast): w grudniu operator zbudował inteligentne przejścia dla pieszych. To tylko jeden z wielu projektów – kolejnym wielkim jest wsparcie wodociągów Krakowa.

REKLAMA

Orange pomoże w dostarczaniu wody w Krakowie

Na swoim blogu Orange poinformował, że podpisana została umowa z Wodociągami Miasta Krakowa S.A. Operator ma tu ważne zadanie – m.in. zamontować 20 tys. nakładek na wodomierzach, które są zbudowane na przyłączach wodociągowych na terenie całego miasta. Oczywiście nie są to zwykłe nakładki, a takie wyposażone w kartę SIM LTE-M, dzięki którym informacje o przepływie wody będą wysyłane przy pomocy sieci GSM.

Dane będą przesyłane niemal w czasie rzeczywistym, a ich analiza ma umożliwiać wykrywanie wszelkich awarii i anomalii w przepływie wody. Zyskają mieszkańcy: nie będą musieli być obecni podczas odczytu oraz możliwe będzie zminimalizowanie kradzieży wody. Środowisko też zyska, bo do minimum zmniejszą się straty wody. System Orange umożliwia zdalny odczyt wodomierzy, dzięki czemu nie trzeba będzie wysyłać pracowników na miejsce, ale także nie będzie konieczności bilansowania przepływów.

Od wielu lat stawiamy na rozwiązania przyjazne środowisku, a naszymi największymi sojusznikami są nowe technologie i sprawdzeni partnerzy. Cieszę się, że już wkrótce dzięki Smart Water będziemy mogli zadbać o każdą, cenną kroplę wody

– mówi Tomasz Cichoń, Dyrektor Sprzedaży w Wodociągach Miasta Krakowa S.A.

Rozwiązanie zadziała na korzyść mieszkańców Krakowa, ponieważ ma pozytywnie wpłynąć na ich portfele. Jako że Orange używa tu autorskiej sieci LTE-M, czyli specjalnej sieci stworzonej z myślą o urządzeniach IoT, przesyłanie danych może być realizowane praktycznie z każdego miejsca: studni, piwnic, czy innych trudno dostępnych lokalizacji.

REKLAMA

Więcej o nowościach w Orange piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA