REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

SpaceX wysłał dwa satelity szpiegowskie w kosmos. Będą miały jedno zadanie

SpaceX - prywatna firma kosmiczna - która zmienia oblicze eksploracji kosmosu, wykonała kolejną historyczną misję. Tym razem wysłała na orbitę dwa satelity radarowe dla niemieckiego wojska, które mają służyć do zwiadu i obserwacji Ziemi.

25.12.2023
11:37
dscovr-start
REKLAMA

W niedzielę rano, 24 grudnia 2023 r., z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Na jej pokładzie znajdowały się dwa satelity wojskowe, które mają służyć do zwiadu i obserwacji dla niemieckiej armii.

REKLAMA

Falcon 9 to rakieta nośna, która może wynosić na orbitę ładunki o masie do 22,8 t. To jedna z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych rakiet na świecie, ponieważ ma zdolność do wielokrotnego użytku. Oznacza to, że pierwszy stopień rakiety, który odpowiada za start i przyspieszenie może po odłączeniu od drugiego stopnia i ładunku wrócić na Ziemię i wylądować pionowo na lądzie lub na platformie morskiej. Dzięki temu SpaceX może obniżyć koszty i zwiększyć częstotliwość lotów kosmicznych.

Fascynujące historie o tym jak wojsko podbija kosmos przeczytasz na Spider`s Web:

Co to są satelity radarowe?

Satelity radarowe to specjalne satelity, które wykorzystują fale radiowe do tworzenia obrazów powierzchni Ziemi. W odróżnieniu od satelitów optycznych, które używają światła widzialnego, satelity radarowe mogą pracować w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia i nocy.

Satelity radarowe są szczególnie przydatne do monitorowania zmian środowiskowych, katastrof naturalnych, ruchu statków, a także do celów wojskowych, takich jak wykrywanie i śledzenie ruchów przeciwnika.

Niemiecki zwiad kosmiczny

Niemcy są jednym z członków NATO, sojuszu wojskowego, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i obrony wspólnych interesów w Europie i na świecie. Niemcy chcą mieć własną zdolność do prowadzenia zwiadu i obserwacji z kosmosu, aby nie być zależnymi od danych dostarczanych przez inne kraje, takie jak USA czy Francja.

REKLAMA

Po udanym starcie rakiety Falcon 9 dwa niemieckie satelity radarowe, o nazwach SARah-1 i SARah-2, zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości około 500 km nad Ziemią. Satelity będą krążyć wokół naszej planety z prędkością około 7,5 km/s, co oznacza, że będą ją okrążać co około 90 minut.

Satelity będą przesyłać dane do stacji naziemnych, gdzie będą analizowane i wykorzystywane przez niemieckie wojsko. Satelity mają zapewnić Niemcom niezależność i przewagę w dziedzinie zwiadu kosmicznego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA