REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wysyłasz SMS-a i latarnie uliczne zaczynają świecić. Tak, w Polsce

Rozwój technologii pomaga człowiekowi w codziennych czynnościach, jednak niektóre rozwiązania przewyższają pomysłowością inne. Przykładem jest takie, które zastosowano w Tarnowie – wystarczy wysłać SMS-a i robi się jasno.

07.12.2023
7:13
Wysyłasz SMS-a i latarnie uliczne zaczynają świecić. Tak, w Polsce
REKLAMA

Tarnów w województwie małopolskim poradził sobie z problemem oświetlenia ulic. To kompromis między oszczędzaniem energii a ciągłym świeceniem. Wystarczy, że będziemy mieć przy sobie smartfona i z jego poziomu włączymy latarnie.

REKLAMA

Mieszkańcy Tarnowa wysyłają SMS i uruchamiają oświetlenie

Jak podaje portal tarnow.pl, Zarząd Dróg i Komunikacji właśnie odpalił możliwość zdalnego sterowania oświetleniem w Parku Biegowym, który znajduje się na Górze św. Marcina przy ulicy Harcerskiej. Sterowanie jest naprawdę proste - żeby uruchomić lampy, wystarczy wysłać wiadomość SMS o treści „Biegam” pod numer 500 400 407.

W momencie, gdy system przyjmie wiadomość z komendą, wysyłająca osoba otrzyma odpowiednią wiadomość zwrotną w postaci SMS-a, który poinformuje o uruchomieniu oświetlenia Parku Biegowego. Lampy mają świecić przez 60 minut od momentu włączenia, natomiast żeby wydłużyć czas działania wystarczy powtórzyć czynność, wysyłając kolejny SMS.

Wszelkie problemy techniczne można zgłaszać dzwoniąc do Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Rozwiązanie wydaje się o tyle ciekawe, że nie jest powszechne. Podobna możliwość pojawiła się już kilka lat temu w innych miastach – m.in. Świdnicy położonej w woj. dolnośląskim, ale także w Chorzowie w woj. śląskim, ale nadal są to nieliczne przypadki.

Ciekawe rozwiązanie, które przynosi korzyści

Rozwiązanie powstało najprawdopodobniej z kilku względów – najbardziej oczywisty wydaje się oszczędność na energii. Wprowadzanie funkcji nie wymaga stałego oświetlania obiektu, a jedynie wtedy, gdy faktycznie to jest potrzebne – wystarczy mieć przy sobie telefon. Przy drodze postawiona jest tabliczka informująca o takiej możliwości.

REKLAMA

Więcej o ekologii przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA