REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

PS5 Pro u pierwszych twórców. Wyciekła specyfikacja mocnej konsoli

Według doniesień wielokrotnie zweryfikowanego źródła informacji, modele deweloperskie PS5 Pro trafiły do pierwszych producentów gier. Naturalną konsekwencją takiej sytuacji jest wyciek specyfikacji najmocniejszej konsoli Sony.

11.12.2023
20:21
PS5 Pro u pierwszych twórców. Wyciekła specyfikacja mocnej konsoli
REKLAMA

W przeszłości mieliśmy do czynienia z plotkami mówiącymi o dwóch nadchodzących modelach PS5. Pierwszy z mniejszymi gabarytami oraz odczepianym napędem. Drugi, wydajniejszy, będący wersją Pro. "Slim" stał się już faktem i jest dostępny na sklepowych półkach. Co natomiast z mocniejszą wersją konsoli Sony?

REKLAMA

Zdaniem zaufanego źródła z branży gier pierwsze modele PS5 Pro właśnie trafiają do producentów.

Tom Henderson - wielokrotnie pozytywnie zweryfikowane źródło branżowych przecieków - jest zdania, iż pierwsze zewnętrzne firmy otrzymały w tym miesiącu devkity PlayStation 5 Pro. Zdaniem Hendersona w Sony spodziewają się, iż następstwem tego faktu będzie wyciek specyfikacji urządzenia do opinii publicznej. Tak też się stało.

Na ten moment nie wiadomo dokładnie, kim są podmioty, które otrzymały PS5 Pro. Można jednak przypuszczać, że to najwięksi niezależni gracze na rynku, jak Electronic Arts, Ubisoft, Take Two, Bandai Namco, Square Enix czy Capcom. Mówimy o firmach zatrudniających setki osób na rozmaitych stanowiskach, od sprzątaczy do specjalistów. Idealne miejsce do wycieku.

PS5 Pro otrzyma mocniejsze trzewia, zoptymalizowane pod ray tracing.

Według nowego przecieku na forum ResetEra sercem wersji Pro będzie układ graficzny w architekturze RDNA 3 z elementami RDNA 4 dedykowanymi rozwiązaniom ray tracing. Nowe GPU otrzyma 60 rdzeni, w porównaniu do 36 rdzeni dla bazowego modelu PS5. Ulepszony zostanie też proces technologiczny TSMC, z 7 nm na 4 nm dla modelu Pro.

Mniej spektakularne ulepszenie czeka zintegrowany procesor. CPU to wciąż ośmiordzeniowa jednostka w architekturze Zen2, ale z wyższą maksymalną częstotliwością taktowania, podniesioną z 3,5 GHz do 4,4 GHz. Szybsza ma być także pamięć.

GPU:

  • PS5: RDNA 2, 36 rdzeni
  • PS5 Pro: RDNA 3 z elementami RT RDNA 4, 60 rdzeni

CPU:

  • PS5: AMD Zen2, 8 rdzeni, do 3,5 GHz
  • PS5 Pro: AMD Zen2, 8 rdzeni, do 4,4 GHz

Pamięć:

  • PS5: 16 GB GDDR6 256-bit
  • PS5 Pro: 16 GB GDDR6 256-bit 576

Unikalnym elementem konstrukcyjnym PlayStation 5 Pro będzie dodatkowy układ neuronowy XDNA 2, odpowiedzialny za skalowanie rozdzielczości do standardu 4K, z zachowaniem satysfakcjonujących osiągów również podczas rozgrywki z niższą wartością klatek na sekundę, na przykład 30.

PS5 Pro ma być o 60 proc. efektywniejsze w zadaniach dotyczących śledzenia promieni. Premiera? W następną zimę.

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że marketingową dźwignią stojącą za PlayStation 5 Pro będą rozwiązania ray tracing wychodzące poza klasyczne światłocienie, już teraz obecne na PS5 w takich grach jak Cyberpunk 2077. Z większą wydajnością śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, konsolowe produkcje teoretycznie mogą wspierać wybrane rozwiązania RT obecne dotychczas wyłącznie na wydajnych komputerach osobistych.

Przybliżona cena PS5 Pro nie jest znana. Możemy natomiast spodziewać się, że konsola zadebiutuje pod koniec 2024 roku, aby zdążyć na kolejny świąteczny sezon zakupowy. Bierzecie?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA