REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Znaleźli receptę na zamknięte urzędy. Postawili urzędomat

W polskich miastach już można oddawać wypożyczone książki do bibliotekomatów, ale urzędomatu jeszcze nie było. Tę niszę właśnie wypełnia automat, który postawiony został w Poznaniu.

01.12.2023
15:20
urzedomat poznan
REKLAMA

Jeżeli chodzi o automaty do odbioru paczek, to jesteśmy prawdziwymi liderami w Europie pod względem ich liczby. Ma to swoje ewidentne zalety, ale też i wady, bo maszyny dość agresywnie zawłaszczyły przestrzeń. Bywa, że stoją ludziom pod oknem czy domem albo tarasują chodniki.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę ich popularność nic dziwnego, że powstają kolejne wariacje na temat takich urządzeń. Były już automaty serwujące kebaby, sprzedające włóczki, akcesoria rybackie czy wyciskające soki. Dziwne, że tak późno ktoś wpadł na pomysł, aby maszyny ułatwiły odbiór dokumentów.

W Poznaniu nadrabiają zaległości – to tam stanął pierwszy urzędomat

fot. poznan.pl

Przy Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych na ul. Gronowej uruchomiony został urzędomat. Jak zaznacza magistrat, urządzenie działa na podobnej zasadzie jak te, z których można odbierać zamówione przesyłki. 

Klient podczas składania wniosku ma możliwość wyboru, czy chce odebrać dowód rejestracyjny w okienku, czy z Urzędomatu. Ta druga forma ma tę przewagę, że odbioru można dokonać poza godzinami pracy wydziału i nie trzeba umawiać się na wizytę, a Urzędomat działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. 

- tłumaczy poznański urząd.

Po tym, jak dokument dociera do urzędu, jest zanoszony przez pracowników do urzędomatu. Mieszkaniec otrzymuje SMS z informacją, że ma 48-godzin na odbiór, podany jest też kod PIN służący do odbioru.

Więcej o automatach paczkowych przeczytasz na Spider's Web:

- Jeżeli ta formuła doręczania dokumentów się sprawdzi, wówczas rozważane będzie, które dokumenty urzędowe mogą być również dostarczane do mieszkańców w podobnej formule – zaznacza urząd.

REKLAMA

Swego czasu trochę stałem w kolejce po dowód osobisty, więc nie obraziłbym się, gdyby taką opcję rozszerzono na kolejne dokumenty i przede wszystkim następne miasta. A teraz zastanawiam się, czy jest jeszcze jakaś dziedzina życia, której brakuje automatu. Macie jakieś propozycje?

Zdjęcie główne: poznan.pl

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA