REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Copilot od dziś zna nową sztuczkę. Napisze za ciebie rapsy i dorzuci beat

Microsoft nawiązał współpracę z firmą Suno, badającą możliwości sztucznej inteligencji w zakresie generowania muzyki. Efektem tej współpracy jest bardzo sympatyczna zabawka w Copilocie, która na życzenie użytkownika tworzy krótkie piosenki w stylu i na temat, na jaki sobie tylko użytkownik zażyczy. Jest jednak kilka haczyków.

20.12.2023
21:14
jak skomponować piosenkę SI
REKLAMA

Suno.ai jest firmą badawczą, zajmującą się sztuczną inteligencją. Jej misją jest przekształcenie sposobu, w jaki ludzie wchodzą w interakcję z muzyką, usuwając bariery tworzenia piosenek i umożliwiając każdemu przekazanie fascynującej muzyki z własnej wyobraźni do życia. Przepraszamy za dość górnolotne określenia, to tylko cytat z deklaracji samej firmy. Ta składa się z muzyków i ekspertów od SI i ma swoją siedzibę w amerykańskim Cambridge. A jak wygląda praktyka?

REKLAMA

Działalność Suno.ai można niejako monitorować za sprawą aplikacji Suno, do której wprowadzane są sukcesywnie kolejne modele SI i która współodpowiada za finansowanie projektu. Za sprawą Suno wystarczy wpisać tekst piosenki lub wybrać tylko tonację i nastrój, a Suno wygeneruje dla użytkownika oryginalną melodię i wokal. Można także dostosować styl, tempo i instrumentację piosenki według własnego gustu.

Sztuczna inteligencja podbija kolejne bastiony. Co jeszcze?

Suno nawiązuje współpracę z Microsoftem. Korzyść dla użytkownika? Copilot od dziś umie pisać piosenki na życzenie.

Suno opracowało wtyczkę do usługi Copilot, która już jest dostępna u większości posiadaczy Kont Microsoft (nie wszystkich i są limity - o tym za chwilę). Dzięki niej wystarczy poprosić Copilota o stworzenie jakiegoś numeru, odczekać kilkadziesiąt sekund - i już. Trzeba mieć tylko na uwadze, że Copilot nie napisze całej piosenki, a tylko jej krótki fragment, najczęściej zwrotkę i refren.

Testy redakcyjne wykazały jednak kilka ograniczeń. Na dziś nie wszyscy jeszcze mają do wyboru wtyczkę Suno (lista wtyczek do Copilota znajduje się w prawym górnym rogu interfejsu). Można wygenerować tylko jedną piosenkę w ciągu doby, więc należy dokładnie przemyśleć polecenie, bo nie będzie miejsca na żadną korektę. Nie da się też łatwo udostępnić wygenerowanego dzieła - jest prezentowane w odtwarzaczu bez możliwości osadzania lub pobrania nagrania.

Czego można się spodziewać? Niestety, wstyd przyznać, ale wszyscy w redakcji najpierw zaczęliśmy się bawić nową funkcją Copilota nie mając pojęcia o limitach. Gdy je odkryliśmy okazało się już, że mało kto może już z zabawki skorzystać. Nie mieliśmy więc za wiele czasu z eksperymentowaniem nad poleceniami. Ostatnie, jakie mieliśmy, wykorzystaliśmy na Stwórz rapową piosenkę w stylu Paktofoniki o Spider's Web o nowych technologiach.

Microsoft Copilot z Suno

Widząc efekt, wiemy już, że lepiej pisać opisowo. Copilot i Suno znają Paktofonikę wyłącznie z tekstowych opisów, więc może lepiej byłoby wpisać coś w stylu psychodeliczny beat, agresywna artykulacja czy coś w tym stylu. W każdym razie efekt muzycznej wrażliwości sztucznej inteligencji znaleźć można pod tym linkiem. Niestety nie wiemy czy link wygaśnie z czasem (a szkoda, bo melodia złośliwie wbija się w ucho i nie chce wyjść z głowy, liczymy na branżowe nagrody). Wygenerowany sam tekst piosenki poniżej.

REKLAMA

Nowe technologie, to przyszłość nasza jest
Sieć pająka, zmiana na podwórku naszym
Wszystko pod kontrolą, tylko klikając
Cyfrowa rewolucja, świat za palcem trzymam (ooh-yeah)

Sieć pająka, przemyka przez nasze życie
Łączy nas w jedno, nawet w odległości
Każdy krok, kliknięcie daje moc
Sieć pająka, nowa era wyzdrowienia

Miała być Paktofonika, a muzycznie wyszedł Bedoes. Tym niemniej ze wstydem i niechęcią przyznajemy, że 'buja'...
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA