REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

W mediach przeczytacie, że 18-letni haker został skazany na dożywocie za GTA 6. Jest zupełnie inaczej

Wyciek GTA 6 został uznany za największy w historii gier. Oto dowiedzieliśmy się praktycznie wszystkiego na rok przed oficjalnym ujawnieniem tytułu. Właśnie zapadły wyroki, ale są inne, niż podają media.

22.12.2023
10:20
GTA VI - ciekawostki z pierwszego zwiastuna
REKLAMA

W 2022 roku do sieci trafił wyciek GTA 6, zawierający 90 filmów, prezentujących niedokończoną rozgrywkę, która dała nam wgląd we wczesny etap rozwoju gry. Było to o tyle duże wydarzenie, że nikt się go nie spodziewał, a skalą przewyższało jakikolwiek inny wyciek w historii gier. Za wykradnięciem filmów stała grupa hakerska Lapsus$. Jeden z jej kluczowych członków właśnie "dostał dożywocie", jak twierdzą niektórzy. To nie jest do końca prawdziwe stwierdzenie. Dlaczego?

REKLAMA

18-latek stojący za wyciekiem GTA 6 z wyrokiem

Arion Kurtaj, 18-letni haker związany z grupą Lapsus$, stał za publikowaniem materiałów z gry Grand Theft Auto 6 i atakiem na inne giganty technologiczne, co mogło skutkować znacznymi stratami finansowymi. Jak podaje BBC, ze względu na jego udział w cyberprzestępczości i wysoki stopień zagrożenia dla społeczeństwa, został skierowany na "dożywocie w szpitalu". Tak też podają inni w social media:

W praktyce bycie "skazanym na dożywocie" różni się od tego, co zasądzono wobec 18-latka. Otrzymał on nakaz leczenia w szpitalu bez sprecyzowanej daty jego opuszczenia. Kurtaj został skazany na minimalny okres sześciu miesięcy, który może być ciągle odnawiany, dopóki lekarze nie uznają, że już nie jest zagrożeniem dla społeczeństwa. Może tam spędzić kilka miesięcy, lat - lub całe życie, ale z góry nie został narzucony termin zakończenia "wyroku". Kurtaj miał mówić, że gdy tylko wyjdzie na wolność, powróci od razu do ataków hakerskich.

Po więcej newsów ze świata gamingu, sprawdźcie te teksty na Spider's Web:

W sądzie uwzględniono fakt, że Kurtaj jest w spektrum autyzmu, co doprowadziło do orzeczenia, że nie jest zdolny do odpowiadania przed sądem. Pomimo tego, dowody wskazywały na jego dalsze zamiary popełniania przestępstw w sieci. Atak na Rockstar Games odbył się wtedy, gdy wyszedł z więzienia za kaucją za włamanie do Nvidii i BT/EE oraz znajdował się pod ochroną policji w hotelu Travelodge. 

Jak 18-latek wykradł pliki z GTA 6? Nie uwierzycie

REKLAMA

Do włamania i wykradnięcia plików jednej z najbardziej wyczekiwanych gier w historii potrzebował jedynie Amazon Firestick, czyli odtwarzacza multimedialnego opartego na Androidzie i połączonego z siecią, telewizora w hotelu oraz internetu z jego komórki. Powtórzę: był wtedy pod nadzorem policji. Jak podaje BBC, działania Kurtaja spowodowały realne szkody dla firm, przy czym Rockstar Games szacuje straty na 5 milionów dolarów.

Podczas sześciotygodniowego procesu w Southwark Crown Court, 17-letni członek grupy Lapsus$, którego tożsamość nie została podana z powodu wieku, został uznany za winnego razem z Kurtajem za włamanie do firm Nvidia i BT/EE. Próbowali wyłudzić czteromilionowy okup, co się nie powiodło. Mieli też atakować także portfele z kryptowalutami. Młodzieniec otrzymał 18-miesięczny nakaz wykonywania odpowiednika prac społecznych oraz zakaz korzystania z VPN-ów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA