REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Taką kartę graficzną mogłeś mieć kiedyś w swoim PC. Teraz powraca w nowej wersji

Do sieci wpłynęły nowe informacje na temat karty graficznej GeForce RTX 4060. Ale nie takiej zwykłej, bo w wydaniu od MSI, które było popularne bardzo dawno temu. Wyróżniał go bardzo nietypowy wygląd za sprawą niecodziennie wyglądającego radiatora.

15.12.2023
18:53
Najlepsze karty graficzne
REKLAMA

Na tajwańskiej stronie internetowej MSI pojawił się nowy niereferencyjny model RTX-a 4060 z dopiskiem Cyclone. To seria, którą powinni pamiętać weterani sprzętu komputerowego – ostatni układ wydany w tej wersji miał premierę 12 lat temu wraz z modelem GTX 550 Ti. Wiele wskazuje na to, że MSI zrobi wielki powrót tego modelu dostosowanego do obecnych czasów.

REKLAMA

To bardzo nietypowa karta graficzna MSI. Podobną mogłeś mieć kiedyś w swoim PC

Nowa karta MSI GeForce RTX 4060 Cyclone 8G OC ma swoją dedykowaną stronę internetową w kraju, z którego pochodzi – czyli w Tajwanie. To projekt, który nie ma wiele wspólnego z dzisiejszą nowoczesną stylistyką komponentów komputerowych, a raczej ma wywoływać nostalgię u osób, które składały swoje komputery ponad 10 lat temu.

GTX 550 Ti to już bardzo leciwa karta graficzna, która w wersji MSI Cyclone dalej czasami pojawia się na aukcjach internetowych. MSI GeForce RTX 4060 Cyclone 8G OC natomiast zapewnia wszystkie dzisiejsze udogodnienia – w środku znajduje się czip wykonany w architekturze Ada Lovelace, który gwarantuje nie tylko dostęp do 8 GB pamięci wideo, ale także obsługę ray tracingu oraz DLSS 3 z generatorem klatek.

MSI GeForce RTX 4060 Cyclone (źródło: MSI)

Karta jest mała – zajmuje dwa sloty w obudowie i mierzy zaledwie 163 mm długości. Przy czym potrzebuje wyłącznie jednego złącza zasilania 8 pin (zaleca się tu zasilacz o mocy 550 W) i oferuje łącznie cztery złącza – 3x DisplayPort 1.4 oraz 1x HDMI 2.1. Całość jest chłodzona przy pomocy oldschoolowo wyglądającego radiatora z dwoma ciepłowodami oraz pojedynczym wentylatorem. Karta bardzo przypomina model wydany 12 lat temu.

Płytka drukowana od górnej strony jest przykryta materiałem przypominający szczotkowany metal i zresztą - podobnie jak nakładki na radiator - zachowuje złotą kolorystkę. MSI GeForce RTX 4060 Cyclone 8G OC pracuje z zegarem 2505 MHz, więc wydajność nie będzie odbiegała od modelu Asus GeForce RTX 4060 Dual OC. Nie wiadomo jednak, jak wyglądają temperatury i hałas w tym modelu, ale miejmy nadzieję, że niebawem to będzie można sprawdzić.

Co z dostępnością tego modelu?

Karta graficzna jak na razie widnieje tylko na tajwańskiej stronie MSI i obecnie nie mamy informacji co do globalnej dostępności. Z pewnością wprowadzenie karty na globalny rynek (także do Polski) dla fanów stylistyki dawnych komponentów byłoby świetnym ruchem. Szczególnie dla osób, które trzymają w szafce GTX-a 550 Ti w wersji MSI Cyclone. Zobaczymy, co z tego będzie.

REKLAMA

Więcej o kartach graficznych i sprzęcie komputerowym piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA