REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Znany portal wysyłał maile z oszustwem na paczkę. Nie klikaj w ten link

W sieci zrobiło się głośno o nowych przypadkach fałszywych wiadomości e-mail, które zostały wysłane z domeny Pulsu Biznesu. To jednak sprytne oszustwo potwierdzające, że nie należy wierzyć wszystkim mailom wysłanym ze znanych nam domen.

18.12.2023
16:13
Koniec poczty Google G Suite za darmo. Oto alternatywne emaile biznesowe
REKLAMA

Puls Biznesu padł ofiarą hakerów. Użytkownicy w weekend zaczęli zgłaszać, że domena popularnego serwisu internetowego została wykorzystana do kampanii phishingowej, w której osoby zapisane do newslettera otrzymywały wiadomości o obowiązku dopłaty za rzekomo niedoręczoną przesyłkę DHL. To pozornie drobna kwota, natomiast pod całością kryje się sprytnie zrealizowane oszustwo.

REKLAMA

Wysyłają fałszywe maile pod znaną domeną. To oszustwo

Na swoim profilu X Sekurak postanowił opisać sprawę fałszywych wiadomości wysyłanych do korzystających z newslettera Pulsu Biznesu. Wiadomości były kierowane z prawdziwej domeny pb.pl, natomiast w środku widniała typowa treść o dopłacie do paczki, chociaż co ciekawe miało nie dojść do próby podszycia się pod domenę. Co się zatem stało?

Profil poinformował, że doszło do przejęcia konta jednego z pracowników, dzięki któremu taka wiadomość mogła zostać wysłana. Został wykorzystany tu zarówno adres e-mail, jak i hasło, które pozyskano z prywatnego sprzętu użytkownika.

Odpowiedź Bonnier Business Polska, czyli wydawcy dziennika Puls Biznesu, niezwłocznie potwierdziła, że wiadomości wysyłane do użytkowników newslettera o rzekomym obowiązku dopłaty do paczki DHL jest fałszywa i wydawca jednocześnie poprosił o zignorowanie tej wiadomości, a także nieklikanie w link dostępny w wiadomości e-mail.

Jak samo kliknięcie takiego linku nie powinno spowodować większych szkód, to link prowadzi do fałszywego formularza podszywającego się pod stronę DHL. Oczywiście jest to standardowa metoda oszustów, którzy pod przykrywką dopłaty kilkuzłotowej kwoty każą podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, która zostanie wykorzystana do wyczyszczenia rachunku bankowego powiązanego z tą kartą.

Takie ataki potwierdzają, że nie warto ufać mailom, które otrzymujemy nawet ze znanych nam domen. Szczególnie jeśli treść wskazuje na to, że jest to oszustwo – to proszenie się o kłopoty i utratę pieniędzy. Zawsze warto zachować czujność w internecie, ponieważ kilka niepozornych kliknięć może doprowadzić do tragedii.

REKLAMA

Więcej o cyberoszustwach piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA