REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Jest wideo z pierwszego lotu B-21. Nowy bombowiec to arcydzieło lotnictwa

Na niebie nad Kalifornią pojawił się samolot, który może zmienić oblicze współczesnej wojny. To B-21 Raider, najnowszy i najbardziej zaawansowany bombowiec strategiczny Stanów Zjednoczonych. Maszyna ma za sobą swój pierwszy lot.

13.11.2023
14:12
Jest wideo z pierwszego lotu B-21. Nowy bombowiec to arcydzieło lotnictwa
REKLAMA

W niebo wzbił się po raz pierwszy amerykański bombowiec B-21. Wideo z tego historycznego wydarzenia zobaczycie niżej. To niezwykły moment w historii lotnictwa, nie tylko ze względu na fakt, że mamy do czynienia z dziewiczym lotem pierwszego bombowca XXI wieku. Powstał on w całości cyfrowo - na ekranach komputerów, bez budowania prototypu, co zawsze było standardem w projektowaniu nowych samolotów. Tym razem złożono gotową maszynę, pomijając całkowicie etap prototypu. Przechodzi ona teraz próby na ziemi i w powietrzu. To niewątpliwie dowód na niezwykłą wręcz precyzję inżynierów i maszyn produkujących poszczególne elementy.

REKLAMA

B-21 będzie przenosił broń atomową

B-21 Raider jest następcą B-2 Spirit, legendarnego bombowca stealth, który służy w amerykańskich siłach powietrznych od 1997 r. B-2 był pierwszym bombowcem, który potrafił uniknąć wykrycia przez radary i przenikać przez obronę powietrzną wroga. Jednak B-2 jest już przestarzały i kosztowny w utrzymaniu. Dlatego Siły Powietrzne USA (USAF) postanowiły zbudować nowy bombowiec, który będzie lepszy, tańszy i bardziej uniwersalny. B-21 Raider jest następcą bombowców B-1 Lancer i B-2 Spirit, które mają być wycofane z użytku do 2040 r. Jest też pierwszym bombowcem XXI wieku, stąd jego oznaczenie B-21.

B-21 Raider jest produkowany przez firmę Northrop Grumman, która wygrała konkurs na opracowanie i budowę samolotu w 2015 r. i jest częścią programu Long Range Strike Bomber (LRS-B), który ma na celu zapewnienie USAF zdolności precyzyjnego uderzenia w niemal dowolne miejsce na świecie. Bombowiec B-21 ma być zdolny do przenoszenia zarówno broni konwencjonalnej, jak i ładunków jądrowych.

Ma on kształt zbliżony do B-2, czyli latającego skrzydła. Jednak jest mniejszy, lżejszy i ma lepszą aerodynamikę. W jego przypadku rozpiętość skrzydeł to około 50 m, długość 20 m i wysokość 5 m. B-21 waży 70 t i może startować z masą do 170 t. Bombowiec jest napędzany przez dwa silniki Pratt & Whitney i może osiągnąć prędkość około 1000 km/h i pułap 15 000 m.  Jego zasięg wynosi 11 000 km i może przenosić do 22 679 kg uzbrojenia.

Więcej ciekawych informacji o niezwykłych samolotach znajdziesz na Spider`s Web:

B-21 może być też dronem

Samolot B-21 Raider jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie stealth, które sprawiają, że jest prawie niewidoczny dla radarów, podczerwieni i innych systemów wykrywania. Został wyposażony w specjalną powłokę, która pochłania fale elektromagnetyczne i zmniejsza ich odbicie. Maszyna ma też ukryte wloty powietrza i wyloty spalin, które redukują sygnaturę termiczną, a samolot wyposażono w zaawansowane systemy elektroniczne zakłócające i oszukujące radary wroga. 

B-21 Raider jest nie tylko bombowcem, ale także platformą wielozadaniową, która może pełnić różne role na polu walki - może być samolotem zwiadowczym, który zbiera dane wywiadowcze i rozpoznawcze. Może być też samolotem dowodzenia, koordynującym działania innych jednostek i samolotów lub też samolotem przechwytującym, który może zwalczać cele powietrzne. To natomiast jest zapowiedzią uzbrojenia samolotu w rakiety powietrze - powietrze, czyli takie do niszczenia innych samolotów (tego typu uzbrojenie przenoszą teraz tylko samoloty myśliwskie). To duża zmiana.

B-21 Raider jest samolotem załogowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by był też samolotem opcjonalnie pilotowanym. To znaczy, że może być sterowany zdalnie przez operatora na ziemi lub w innym samolocie. Co więcej, może też być samolotem autonomicznym wykonującym zadania bez ingerencji człowieka. Bombowiec ma być zdolny do uczenia się oraz dostosowywania się do zmieniających się warunków i sytuacji, a także samolotem modułowym, który może być łatwo modyfikowany i ulepszany.

Samolot, który powstrzyma przeciwnika

REKLAMA

B-21 Raider jest samolotem, który ma zapewnić USAF przewagę nad potencjalnymi przeciwnikami, takimi jak Rosja i Chiny. Ma być zdolny do przenikania przez najbardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej i niszczenia kluczowych celów strategicznych. To samolot, który może współpracować z innymi siłami i sojusznikami, tworząc zintegrowaną sieć bojową. Został zaprojektowany tak, aby służyć przez wiele dekad, dzięki swojej elastyczności i możliwości adaptacji.

B-21 Raider ma być gotowy do służby operacyjnej w połowie lat 20. XXI wieku. Wstępnie planowana jest budowa stu egzemplarzy B-21. Szacowany koszt jednego samolotu wynosi około 730 mln dol., a całego programu około 25 mld dol. B-21 Raider to bombowiec, który ma być symbolem amerykańskiej potęgi i innowacji. Z pewnością jest samolotem, który już stał się legendą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA