REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Masz taki smartfon? Ta przydatna aplikacja Google nie będzie już aktualizowana

Jeśli jakimś cudem w dalszym ciągu korzystasz ze starszego smartfona pracującym na systemie bardziej przestarzałym niż Android 8, to mamy dla ciebie złą wiadomość. Niebawem urządzenia te zostaną pozbawione wsparcia aplikacji Kalendarz Google.

27.11.2023
19:27
Telefon nie widzi sieci komórkowej
REKLAMA

Kalendarz Google to nie tylko możliwość sprawdzania, jaki jest dzień tygodnia, to również oprogramowanie do organizowania pracy i obowiązków, czyli innymi słowa niezwykle przydatne rozwiązanie. Oczywisty jest fakt, że Google nie chce wspierać aplikacji na urządzeniach, które dawno temu już zostały porzucone przez producentów w kwestii oprogramowania i nie inaczej jest tym razem.

REKLAMA

Kalendarz Google bez wsparcia dla starszych smartfonów z Androidem

Jak poinformował użytkownik serwisu X o pseudonimie Assemble Debug, który specjalizuje się w tematyce aplikacji Google, jedna z kluczowych usług, czyli Kalendarz Google straci wsparcie na starszych smartfonach z Androidem. Dokładniej mowa o urządzeniach, które działają na wersji starszej niż Android 8 - czyli 7.1 (Nougat) oraz niższych. 

Na co wskazuje najnowsza wersja aplikacji oznaczona numerem 2023.46.0-581792699, która według wcześniej wspomnianego badacza ma nową flagę o nazwie "UnsupportedOperatingSystem__enabled". Po aktywacji tej flagi wyświetlany jest komunikat pokazany na zrzucie ekranu: "twoja wersja systemu Android nie jest już wspierana" i zachęca do aktualizacji oprogramowania, co na wielu smartfonach nie będzie możliwe - jest to równoznaczne z wymianą urządzenia na nowsze.

Google co prawda oficjalnie nie ogłosił, że taki koniec wsparcia nadchodzi, natomiast należy pamiętać, że Android 7.1 został wydany w 2016 roku. Mowa zatem o 6-letnim systemie operacyjnym, który jest wykorzystywany przez garstkę użytkowników smartfonów działających na systemie Android. Przykładowo Google Chrome od wersji 119 nie jest już wspierany dla tego wydania Androida, więc krok z Kalendarzem Google również ma sens.

Wspierane dodatkowych urządzeń nie jest opłacalne dla producentów aplikacji, bo często kilkuletnim smartfonom brakuje już mocy obliczeniowej i potrzebnych zabezpieczeń. Posiadacze smartfonów z Androidem 7.1 (lub starszych) raczej nie muszą się martwić o to, że Google Kalendarz przestanie nagle działać. Po prostu nie będzie aktualizowany, co oczywiście może przysporzyć problemów z racji braku nowych funkcji.

REKLAMA

Więcej o nowych smartfonach piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA