REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Takiej gry jeszcze nie było. Możesz odnowić osiedle z serialu Barei

Oto BLOKI - gra, która pozwoli wam ożywić PRL-owskie bloki. Nie zapłacicie nic, a i może nauczycie się nieco o projektowaniu pustej przestrzeni. I nie, nie będziecie mogli stworzyć zamkniętego placu zabaw dla trójki dzieci.

28.11.2023
10:57
BLOKI to darmowa gra w której odnowicie PRL-owskie blokowisko
REKLAMA

Czasem trafiamy na perełki podczas przeglądania Facebooka, TikToka czy Twittera. Tak też było w przypadku dzisiejszego bohatera: streamera i twórcy internetowego, Bonkola, który podzielił się informacją o projekcie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Instytut wspólnie z Bartoszem Seifertem, autorem projektu, oraz ze studiem Sky World Games, wydał grę BLOKI, umożliwiającą odnowienie i przeprojektowanie szarego, PRL-owskiego bloku.

REKLAMA

O co chodzi w grze BLOKI?

BLOKI to "edukacyjna inicjatywa" związana z architekturą osiedli mieszkaniowych z czasów PRL-u. Celem gry, jak dowiadujemy się z oficjalnej strony, jest podkreślenie roli kolorystyki w budynkach oraz "zachęcenie do refleksji nad przestrzenią miejską". Otrzymaliśmy grę, która umożliwia modernizację i odnowienie typowego, polskiego blokowiska.

Tytuł zaczął swoje życie na Festiwalu Sztuk Wizualnych, organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury i Galerię XX1, a prototypowa wersja została zaprezentowana na festiwalowej wystawie w 2022 roku.

Współpraca ze Spółdzielnią Mieszkaniową Służew nad Dolinką miała być kluczowa, gdyż postanowiono przenieść architekturę i otoczenie tego osiedla do świata cyfrowego. W grze znalazło się prawdziwe osiedle, które możecie odwiedzić w Warszawie na obrzeżach Mokotowa (znane jest m.in. z serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei). Co więcej, badania społeczności osiedla miały pomóc zrozumieć realne potrzeby mieszkańców i przełożyły się na scenariusz gry, "bazujący na rzeczywistych wyzwaniach i walorach miejsca".

BLOKI to gra edukacyjna o architekturze mieszkaniowej z okresu PRL-u. Ma uświadamiać, jak istotną rolę odgrywa kolorystyka budynków, a także zachęcać do refleksji nad otaczającą nas przestrzenią. Gra umożliwia sygnalizowanie własnych potrzeb związanych z estetyką i funkcjonowaniem tych osiedli, ukazując konsekwencje ich realizacji

- czytamy w opisie gry.

To nadal gra. Szykujcie się na (małe) wyzwanie

BLOKI stawia przed graczami wyzwania, które muszą wypełnić. Na początku gracze stają przed zadaniem pokrycia elewacji odpowiednimi kolorami, które muszą tworzyć spójną całość.

Całkowicie żółty blok? Gra nie zaakceptuje takiej awangardowej kolorystyki. Oczywiście, można to zrobić, ale nie otrzyma się punktów, co uniemożliwi przejście do następnych zadań w grze. Im dalej, tym ciekawiej: kolejnym zadaniem będzie dbałość o odpowiednią infrastrukturę czy ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne czy kwietniki.

Głównym celem gry jest uświadomienie wpływu koloru na percepcję architektury oraz prezentacja praktycznych rozwiązań mających na celu poprawę komfortu życia mieszkańców. Dzięki mechanizmom gry oraz realizacji stworzonego przez twórców scenariusza, gracze mają możliwość eksplorowania różnorodnych rozwiązań i testowania ich skuteczności.

Inne tytuły (nie tylko o projektowaniu bloków), które mogą was zainteresować, znajdziecie na Spider's Web:

Tytuł BLOKI jest darmowy: na stronie, a zaraz i na Steamie

REKLAMA

Gra BLOKI jest dostępna za darmo. Obecnie gra jest oficjalnie dostępna wyłącznie na stronie BLOKIgame, gdzie jej pobranie wymaga rozpakowania plików i w większości przypadków przepuszczenia przez system Windows ostrzeżenia dotyczącego bezpieczeństwa otwieranego pliku. Pozytywną wiadomością są plany wydania gry na platformie Steam. Kiedy dokładnie? Na chwilę obecną nie ma informacji o oficjalnej dacie premiery!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA