REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły z ALAB. To tylko kilka klików

Wyciek danych z ALAB jest określany jako jeden z największych w polskiej historii: do sieci miało trafić 55 tys. badań osób. Czy twoje dane się tam znalazły? Możesz sprawdzić to paroma kliknięciami - i to zalecamy zrobić.

28.11.2023
7:39
Wyciek danych z ALAB: sprawdź, czy twoje dane wyciekły
REKLAMA

Firma ALAB Laboratoria padła ofiarą ataku hakerskiego skutkującego wyciekiem danych. Zaufana Trzecia Strona doniosła, że do sieci wyciekły „wyniki badań medycznych z ostatnich kilku lat przeprowadzonych w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB”. Oprócz szczegółowych wyników badań, wyciek zawiera informacje takie jak imię, nazwisko, PESEL czy adres.

Jak sprawdzić, czy twoje dane uległy wyciekowi? Rządowa strona właśnie wprowadziła nową funkcję.

REKLAMA

Wyciek danych z ALAB: sprawdź, czy twoje dane wyciekły

CERT Polska we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, zasilił rządowy serwis danymi z wycieku z ALAB, które już trafiły do sieci. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawdzić, czy twój numer PESEL został upubliczniony przez hakerów.

Na bezpiecznedane.gov.pl można szybko sprawdzić, czy zostałeś dotknięty przez wyciek. Wystarczy zalogować się na rządowym portalu, np. poprzez zeskanowanie kodu QR w aplikacji mObywatel, a następnie kliknąć ogromny przycisk "Sprawdź wyciek z ALAB".

Strona od razu powiadomi cię, czy twoje dane z ALAB Laboratoria zostały udostępnione w sieci.

Czy moje dane z ALAB zostały udostępnione? Nie (fot. bezpiecznedane.gov.pl)

Jeśli doszło do wycieku twoich danych, kolejnym krokiem, który powinieneś podjąć, jest zastrzeżenie numeru PESEL, co można zrobić na rządowej stronie mObywatel. Teraz w szczególności bądź czujny na maile, połączenia i SMS-y. Pamiętaj, że znajomość twoich danych nie oznacza, że ktoś reprezentuje daną instytucję - być może ma dostęp do wycieku.

To nie jedyny przypadek wycieków danych. Więcej o podobnych sytuacjach przeczytacie na Spider's Web:

Co z danymi, które mogą wyciec w najbliższym czasie?

Grupa odpowiedzialna za wyciek zapowiedziała, że może udostępnić dane kolejnych osób w najbliższym czasie. CERT Polska przekazał, że dane z wycieku będą aktualizowane - stąd warto mieć pod ręką bezpiecznedane.gov.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA