REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowy rekordzista wydajności. MediaTek właśnie zaorał konkurencję

MediaTek pracuje nad nowym sztandarowym procesorem, który trafi w następnym roku do nowych smartfonów. W sieci pojawiła się infografika, która sugeruje, że telefony wyposażone w ten układ zaprezentują ogromny zapas mocy obliczeniowej.

23.10.2023
17:12
Nowy rekordzista wydajności. MediaTek właśnie zaorał konkurencję
REKLAMA

Co prawda kolejne generacje procesorów w smartfonach zapewniają coraz lepszą wydajność, ale w codziennym użytkowaniu trudno jest zauważyć różnicę przykładowo pomiędzy nowym a zeszłorocznym sztandarowym układem. Najlepszym sposobem na zmierzenie różnicy w mocy obliczeniowej są testy, które wyrażają wyniki w punktach (liczbach). Na takiej podstawie zmierzono wydajność nowego MediaTeka.

REKLAMA

MediaTek Dimensity 9300 pręży muskuły wydajnością

Jak się okazuje, MediaTek Dimensity 9300 (który nie miał jeszcze swojej premiery) oferuje naprawdę wysoką wydajność w popularnym programie AnTuTu 10. Jest to układ, który przekroczył barierę 2 milionów punktów w bliżej nieznanym smartfonie z 16 GB pamięci operacyjnej LPDDR5X i 512 GB wbudowanej przestrzeni wewnętrznej UFS 4.0 - osiągnął aż 2 055 084 punkty.

Dużo, mało? Dimensity 9200+ z takiego Xiaomi 13T Pro osiąga ok. 1,4 mln punktów w AnTuTu 10, natomiast Snapdragon 8 Gen 2 może pochwalić się średnim wynikiem ok. 1,5 mln punktów. Oznacza to, że nowy czip MediaTeka znacząco wyprzedza swojego poprzednika oraz dotychczasowy czip Qualcomma, chociaż warto zaznaczyć, że już jutro swoją premierę ma mieć Snapdragon 8 Gen 3, który z pewnością także zapewni duży skok wydajności w takich testach. 

W codziennym użytkowaniu Dimensity 9300 - zarówno przy typowym scrollowaniu Instagrama, jak i graniu - powinien okazać się wydajnościową bestią, ale to nie powinno być większym zaskoczeniem. Nieznana pozostaje jednak kultura pracy - dopiero przy testach smartfonów będziemy mogli się przekonać, czy czip będzie się znacząco nagrzewać i drenował baterię telefonów. 

Więcej o smartfonach na Spider's Web:

To zasługa dość nietypowej budowy

REKLAMA

Infografika daje nam też inne informacje - m.in. specyfikację procesora Dimensity 9300, który ma składać się z czterech „dużych” wydajnościowych rdzeni Cortex-X4 połączonych z czterema mniejszymi jednostkami Cortex-A720. Wydajność jest najpewniej wynikiem nowej, nietypowej budowy - wcześniejszy Dimensity 9200+ oferował tylko jeden najmocniejszy rdzeń Cortex-X3, połączony z trzema mniejszymi A715 i czterema A510. 

Patrząc na taką specyfikację, jeszcze bardziej zastanawiam się nad aspektem kultury pracy i trzymam kciuki za producentów smartfonów, aby stworzyli konstrukcje będące zdolne do okiełznania takiej bestii. MediaTek Dimensity 9300 powinien mieć swoją premierę w następnym miesiącu, natomiast dłużej będziemy musieli poczekać na pierwsze smartfony wyposażone w ten układ - te zadebiutują w 2024 roku. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA