REKLAMA

Twój następny smartfon będzie potężny. Oto dlaczego

W sklepach dostępne są smartfony ze Snapdragonem 8 Gen 2, czyli sztandarową propozycją na ten rok, a najprawdopodobniej już trwają pracę nad nowym Snapdragonem 8 Gen 3. Nowe informacje mówią, że Qualcomm nieco zmienił podejście do budowania swoich układów.

16.05.2023 16.20
Snapdragon 8 Gen 2
REKLAMA

Procesory stworzone dla smartfonów znacznie różnią się od tych, które znamy w komputerach czy laptopach z Windowsem. Bazują one bowiem na architekturze ARM, ale między generacjami zazwyczaj Qualcomm nie wprowadza większych zmian. W nadchodzącym roku sporo się zmieni przez wzgląd na nową budowę topowego układu firmy.

REKLAMA

Snapdragon 8 Gen 3 będzie wydajnościową bestią. Choć pobór mocy ma zostać taki sam.

Jak informuje użytkownik Twittera Ice Universe, nadchodzący sztandarowy procesor Qualcomma ma zyskać jeszcze więcej mocy obliczeniowej. Nowy układ ma być rozwinięciem tegorocznego Snapdragona 8 Gen 2. Czip bowiem bazuje na budowie 1 + 2 + 2 + 3. Oznacza to jeden wydajnościowy rdzeń, cztery średniowydajne i trzy energooszczędne.

Snapdragon 8 Gen 1 natomiast korzystał konfiguracji 1 + 3 + 4, a więc widać, że Qualcomm pozbywa się energooszczędnych jednostek na rzecz tych wydajniejszych. A w Snapdragonie 8 Gen 3 ma być to jeszcze bardziej widoczne, ponieważ zastosuje konfigurację 1 + 5 + 2, gdzie jeden energooszczędny rdzeń zostanie zastąpiony tym „pośrednim”. A to może zaowocować jeszcze większą wydajnością.

REKLAMA

Ice Universe dodatkowo twierdzi, że jednostka otrzyma układ graficzny Adreno 750 i 10 MB pamięci Cache L3. I mimo wszystko, Snapdragon 8 Gen 3 ma zachować energooszczędność na poziomie obecnego 8 Gen 2, a więc szykuje się naprawdę świetna jednostka.

Oznacza to, że smartfony z Androidem wydane w 2024 roku mogą być potężne. Jednak konkurencja również przygotowuje się do premiery Exynosa 2400, który powinien zadebiutować w przyszłych Galaxy S24. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA