REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Operatorzy w tym kraju wycofują telefony Xiaomi z oferty. Powód jest zaskakujący

Wejście na rynek smartfonów przez HMD Global to właściwie najmniejsze ze zmartwień Xiaomi. W Finalndii właśnie zbierają się czarne chmury nad chińskim gigantem, bowiem operatorzy wycofują smartfony Xiaomi z oferty.

22.09.2023
7:10
Operatorzy w tym kraju wycofują telefony Xiaomi z oferty. Powód jest zaskakujący
REKLAMA

Choć sukces Xiaomi kojarzymy przede wszystkim z Europą środkowo-wschodnią, Bałkanami i Azją środkowo-wschodnią, to gigant całkiem dobrze ma się również na północy Europy, a bardziej precyzyjnie: w Finlandii. W kraju Finów Xiaomi należy do czwórki największych producentów smartfonów, trzymając w swoich rękach ponad 8 proc. rynku.

Jednak niespodziewanie Xiaomi może natrafić na całkiem spore problemy w dalszej dystrybucji urządzeń w Finlandii.

REKLAMA

Przyszłość Xiaomi w Finlandii pod znakiem zapytania

Jak informuje fiński portal Suomimobili.fi, operatorzy komórkowi Telia, DNA i Elisa wstrzymali współpracę z Xiaomi. Operatorzy będą nadal sprzedawać urządzenia, które dotychczas zgromadzili w magazynach, jednakże zaprzestano zamawiać kolejnych urządzeń - tak całkowicie nowych smartfonów, jak i uzupełniania zapasów magazynowych już oferowanych modeli.

Oficjalną przyczyną wycofania smartfonów Xiaomi z oferty operatorów jest obecność Xiaomi na rynku rosyjskim. Według informacji podanych przez Suomimobili.fi Xiaomi - w przeciwieństwie do wielu firm technologicznych - nie tylko nie wycofało się z rynku rosyjskiego, ale też znacznie zwiększyło na nim sprzedaż. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez różnych analityków, Xiaomi może być obecnie liderem na rosyjskim rynku.

Rosnące niezadowolenie Finów z sytuacji na rynku za ich wschodnią granicą, przeprowadzone w Finlandii badania konsumenckie oraz społeczna niechęć wywołana postawą producenta doprowadziły do podjęcia przez trzech operatorów decyzji o wycofaniu produktów Xiaomi z oferty.

- W Telia stale analizujemy nasze portfolio urządzeń i w razie potrzeby wprowadzamy w nim zmiany. Na razie zakończyliśmy współpracę z Xiaomi, więc żadne nowe modele nie będą oferowane. Pozostałe w magazynie produkty będą sprzedawane za pośrednictwem naszych kanałów online i w sklepach.

- powiedział Markku Saranpaa, przedstawiciel Telia

Bardziej bezpośrednie stanowisko zajął dyrektor generalny DNA Trade, Sami Aavikko, który w wypowiedzi dla Suomimobili powiedział, iż "firmie nie podoba się postawa Xiaomi ani sposób, w jaki sprawa została załatwiona na rynku rosyjskim". Według Aavikko, produkty Xiaomi tracą na popularności, a DNA "nie zamierza uzupełniać zapasów", jednocześnie informując, że "nie podjęto żadnej polityki mającej na celu usunięcie Xiaomi z oferty [operaotra] na dobre".

Luźniejsze stanowisko zajął operator Elisa, którego szef działu urządzeń konsumenckich Olli-Pekka Nokkonen stwierdził, że "decyzje Elisa dotyczące wyboru są podejmowane w oparciu o zapotrzebowanie klientów" i firma "zmniejszyła asortyment urządzeń Xiaomi".

Z oferty - aczkolwiek tymczasowo - swoje urządzenia wycofała także sieć sklepów Veikon Kone. Jednak wobec braku reakcji konkurencji oraz nadal relatywnie dużego zainteresowania, Veikon Kone przywróciło ofertę urządzeń Xiaomi. Zgodnie z przekazem Suomimobili, Veikon Kone nie dodaje nowych modeli do swojej oferty.

REKLAMA

Przeczytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA