REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

"Czeka na ciebie wiadomość w mObywatelu". Uważaj, to nowe oszustwo

Niedawno ministerstwo cyfryzacji chwaliło się popularnością mObywatela i tym, że Polacy masowo przerzucają się na cyfrowe dokumenty. Najwyraźniej sukces rządowej aplikacji nie umknął uwadze cyberprzestępców, którzy przygotowali nowy atak.

26.09.2023
16:46
"Czeka na ciebie wiadomość w mObywatelu". Uważaj, to nowe oszustwo
REKLAMA

O fałszywych SMS-ach informuje CERT Polska. W przesłanym komunikacie potencjalna ofiara czyta, że "w skrzynce odbiorczej mObywatel czeka wiadomość”. Cyberprzestępcy tym razem nie straszą, a rozbudzają ciekawość. Nie wiadomo w końcu, czy chodzi o coś istotnego, a może potencjalnie nieprzyjemnego. Nic, tylko klikać, by wyjaśnić sprawę.

REKLAMA

Jak opisują specjaliści CERT Polska załączony link prowadzi na stronę, która udaje witrynę rządową. Jest fałszywe okienko do zalogowania się poprzez bank. Oszuści liczą, że ofiara kliknie w logo swojej instytucji, wklepie poufne dane i tym samym przekaże dostęp do konta i oszczędności.

Oszustwo z wykorzystaniem mObywatela – jak się chronić?

Przede wszystkim nie klikać w link. Jeżeli ktoś sugeruje nam, że w danej usłudze czeka na nas wiadomość, sprawdźmy to, ale samemu wpisując nazwę strony i logując się na niej. Na pewno nie powinniśmy iść na skróty, czyli klikać w podstawiony link.

Na Spider's Web ostrzegamy przed oszustwami:

REKLAMA

Warto dodać, że podobna kampania pojawiła się w połowie tego miesiąca, ale najwyraźniej oszuści nic nie robią sobie z wejścia w życie nowej ustawy i dalej podszywają się pod instytucje. Oszustwo powróciło, więc zachowajcie czujność i dajcie znać mniej technicznym znajomym czy bliskim o takich fałszywych wiadomościach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA