REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak zmienić Y na Z na klawiaturze? Poradnik

Y na klawiaturze zamienia się na Z... co wtedz yrobić? Podpowiadamy kombinację klawiszy, która szybko rozwiąże problem oraz sposób, który zapobiegnie zamianom miejsca przez klawisze Y i Z w przyszłości.

30.09.2023
14:44
Jak zmienić Y na Z na klawiaturze? Poradnik
REKLAMA

Każdemu z nas choć raz się zdarzyło, że podczas dłuższego posiedzenia przy komputerze i stukania w klawiaturę nagle "Y" zamienia się w "Z". Dla wprawnych użytkowników komputera jest to irytujące, początkujących może przerazić.

W tym artykule wyjaśnimy jak zamienić Y na Z na klawiaturze, jak zapobiec zmianom w przyszłości oraz dlaczego Y zamienia się na Z na klawiaturze.

REKLAMA

Y zamieniło się na Z? Z tego artykułu dowiesz się:

Jak zmienić Y na Z na klawiaturze?

Aby zamienić Y na Z na klawiaturze, wciśnij jednocześnie lewy klawisz Ctrl i klawisz Shift - spowoduje to zmianę układu klawiatury.

Jeżeli po wielokrotnym naciśnięciu nie działa kombinacja Ctrl+Shift, spróbuj kombinacji Alt+Shift (zmiana języka) lub klawisz Windows+Spacja (zmiana języka wraz z klawiaturą).

Położenie klawiszy Ctrl, Shift, Windows i Alt niezbędnych do zmiany układu klawiatury i/lub języka

Przeczytaj też:

Dlaczego Y zmienia się na Z?

Jeżeli spojrzysz na swoją klawiaturę, górny rząd liter rozpoczyna się od litery Q, W, E, R, T, Y itd. - jest to układ QWERTY powszechny w większości krajów świata. Jednak niektóre kraje posiadają własne układy klawiatury. W krajach niemieckojęzycznych oraz części krajów bałkańskich znajdziemy układ QWERTZ. Z kolei Francuzi posiadają autorski układ AZERTY.

Choć w Polsce można znaleźć urządzenia z układem QWERTZ, a w telefonie znajdziemy opcję układu QWERTZ, to w naszym kraju w większości przypadków będziemy mieć do czynienia z układem QWERTY.

W systemie Windows możliwe jest posiadanie więcej niż jednego układu klawiatury. I nie chodzi tu jedynie o układ klawiszy, ale też znaki diakrytyczne. Na przykład: na pierwszy rzut oka angielska (obojętnie, czy amerykańska, czy brytyjska) klawiatura QWERTY nie różni się niczym, lecz różnicę odczujemy wciskając prawy klawisz Alt - Alt+Z czy Alt+X nie dadzą nam znaków języków diakrytycznych w języku polskim.

Najczęstszą przyczyną zamiany Y na Z jest po prostu przełączenie się pomiędzy różnymi układami klawiatur - czy to z innego języka (np. niemieckiego), czy po prostu w inny układ w obrębie tego samego języka (np. polski QWERTZ).

Jak zapobiec zmianom Y na Z w przyszłości?

Najprostszym sposobem zapobiegania zmiany klawisza Y na Z jest odinstalowanie z systemu Windows pozostałych układów klawiatur - jeżeli w systemie nie będzie dodatkowych układów klawiatur, system nie będzie miał się pomiędzy czym przełączać.

REKLAMA

Sposób na zamianę układu klawiatury, a także ich dodawania i usuwania opisaliśmy szczegółowo w poradniku dotyczącym polskich znaków na klawiaturze.

Zdjęcie główne: Simon / Pixabay

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA