1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Jaki laptop dla studenta? Ranking 2023

Lokowanie produktu: Komputronik

Jaki najlepszy laptop dla studenta? Wybór nie jest oczywisty, bo każdy student ma przecież inne wymagania i oczekiwania - również w przypadku komputera. Oczywiście najlepiej, aby był to tani i dobry laptop, ale to zwykle trudno pogodzić. Oto nasz ranking najlepszych laptopów dla studenta na rok 2023.

25.08.2023
9:41
Komputer na studia - jaki kupić?

Jak wybrać dobry laptop dla studenta? Wielu potrzebuje po prostu lekkiego modelu na wykłady, który będzie długo pracował na baterii. Ale laptop dla studenta architektury, informatyki, czy budownictwa często powinien być wyposażony w wydajny procesor, tak by sprostać zadaniom jakie stawia przed nimi specjalistyczne oprogramowanie, a często również odpowiedni układ graficzny, który będzie wspomagać obliczenia.

Oczywiście można liczyć na połączenie lekkiego i wydajnego laptopa, ale w takim przypadku możemy być pewni, że cena będzie odpowiednio wyższa. Warto też mieć na uwadze, że taki laptop będzie służył nie tylko do nauki, ale również do rozrywki. Jeśli nie do grania, to na pewno do oglądania filmów - trzeba więc zadbać o dobry ekran i głośniki.

Wybierając laptop nawet do podstawowych zadań nie można zapominać o takich cechach jak funkcja szybkiego ładowania - przydatna, gdy będziemy chcieli szybko doładować sprzęt -, a nawet waga zasilacza. No i oczywiście warto uzyskać odpowiednio wysoki rabat, dlatego też koniecznie sprawdź megapromocję w Komputronik

Laptop dla ucznia i studenta

Stereotyp biednego studenta, który ledwie wiąże koniec z końcem, już dawno popadł w zapomnienie. Dziś do nauki potrzebny jest konkretny i wydajny sprzęt - niektórzy będą celować w lekkie laptopy, które zawsze i wszędzie można ze sobą zabrać, inni w optymalne i w miarę niedrogie maszyny na każdą okazję, a jeszcze inni w bardzo wydajne laptopy, które przydadzą się do skomplikowanych obliczeń związanych z nauką.

Ranking laptopów dla studenta 2023

W naszym zestawieniu laptopów dla studentów znalazły się cztery modele - lekki laptop na wykłady, optymalny laptop do większości zastosowań oraz propozycje wydajnych maszyn (również w wersji z ekranem OLED) dla wymagających.

Apple MacBook Air M2 - lekki laptop dla studenta

Apple MacBook Air M2

Potrzebujesz lekkiego i poręcznego laptopa na wykłady, który nie tylko będzie długo działał na baterii, ale i zapewni odpowiednie możliwości obliczeniowe? Laptop Apple MacBook Air M2 nie musi kosztować majątku, bo może być twój już za 6500 zł. Zobacz jak wygląda praca na nowoczesnym laptopie i ciesz się prestiżem jaki daje posiadanie MacBooka.

HP Victus 16 (GeForce RTX 3050) - optymalny laptop dla studenta

Szukasz po prostu solidnego laptopa w dobrej cenie, na którym będziesz mógł zarówno pracować, jak i pograć? Laptop HP Victus 16 kosztuje poniżej 4000 zł, a kryje w sobie nie tylko dobry procesor AMD Ryzen 5 6600H, ale i również przyzwoity dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 3050. Nie jest może demonem wydajności, ale jest doskonale wyceniony i z pewnością dobrze poradzi sobie w przypadku każdego wyzwania.

ASUS VivoBook S 15 OLED K5504VN-MA067W - laptop dla wymagającego studenta

Jeśli potrzebujesz laptopa wyposażonego w doskonały ekran OLED i mocny procesor, ale układ graficzny ma dla ciebie drugorzędne znaczenie, to koniecznie rzuć okiem na laptop ASUS VivoBook S 15 OLED K5504VN-MA067W, który można kupić już poniżej 7000 zł. Ekran o rozdzielczości 2880 x 1620 z obsługą HDR600 sprawdzi się nie tylko w przypadku prac graficznych, ale i oglądania filmów w jakości, która zadowoli każdego kinomana. Z kolei procesor Intel Core i9 13-tej generacji zapewni odpowiednią moc obliczeniową w przypadku każdego poważniejszego zadania.

Oczywiście są i przypadki, kiedy studentowi potrzebny będzie nie tylko konkretny procesor, ale i mocarna karta graficzna - choćby do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Po prawdzie mobilne układy graficzne nie mogą się pochwalić taką ilością pamięci jak modele desktopowe, ale 16 GB VRAM też robi wrażenie.

Asus ROG Zephyrus M16 GU604VY-NM010W

W zasadzie Asus ROG Zephyrus M16 GU604VY-NM010W jest mocarną maszyną gamingową z ekranem 2560 x 1600 240 Hz (mini LED z obsługą Dolby Vision HDR), ale dzięki wyposażeniu między innymi w GeForce RTX 4090 sprawdzi się również doskonale w przypadku poważniejszych zastosowań. Ten niesamowity laptop Asus ROG Zephyrus M16 GU604VY-NM010W można kupić za około 17 tysięcy złotych i można na nim robić naprawdę wszystko.

Najlepszy laptop dla studenta

Trudno wskazać jeden konkretny model, bowiem każdy student może potrzebować zupełnie innego laptopa. W przypadku tanich laptopów wybór jest stosunkowo prosty, ale laptop idealny dla studenta po prostu nie istnieje, a jeśli już - czyli łączy w sobie większość poszukiwanych cech - to z pewnością nie będzie komputerem tanim.

Jeśli kluczowym kryterium wyboru jest cena, warto zajrzeć do naszego artykułu traktującego o używanych laptopach poleasingowych. Nie każdy jednak będzie chętny do zakupu używanego sprzętu - nawet w okazyjnej cenie. W takim przypadku trzeba się po prostu rozejrzeć za promocjami, a niektóre sklepy mogą oferować zniżkę na laptopa specjalnie dla studentów. W ostateczności można kupić laptop na raty, najlepiej aby były to raty 0 proc. (w takim wypadku nie dopłacamy za opcję zakupów ratalnych).

Czy jest możliwe dofinansowanie do laptopa dla studenta?

Najlepiej zapoznać się z informacjami dotyczącymi świadczeń na stronie danej uczelni, bądź stronach rządowych. Nawet jeśli nie będzie można liczyć na dofinansowanie bezpośrednio na laptopa, to student może wykorzystać inne formy dofinansowania jak stypendia socjalne, stypendia rektora, stypendia ministra, czy też zapomogi.

Zobacz też:

Lokowanie produktu: Komputronik
Najnowsze
Zobacz komentarze