REKLAMA

Microsoft zmienia domyślną czcionkę w Wordzie. Tak teraz będą wyglądały twoje dokumenty

Microsoft Office to bez wątpienia najważniejsza część zestawu usług Microsoft 365. Word, Excel i PowerPoint to już biurowe standardy, względem których wszelkie alternatywy wydają się niszowe. To również oznacza, że zmiana domyślnej czcionki zmieni w przeciągu najbliższych lat estetykę ogromnej liczby dokumentów.

13.07.2023 18.51
Microsoft Office
REKLAMA

Microsoft 365 ma na rynku pozycję dominującą, bliską monopolowi. Przede wszystkim za sprawą aplikacji biurowych z rodziny Microsoft Office, które do dziś stanowią niemal bezkonkurencyjny wzór do naśladowania. Według szacunkowych danych, na każdego użytkownika Google Workspace - prawdopodobnie największego dla Microsoft 365 rywala - przypada około 50 użytkowników Microsoft 365.

REKLAMA

Microsoft Office to standard - i to w ujęciu dosłownym. Format zapisu danych Microsoft Office – Open XML - jest jednym z dwóch uznawanych przez normę ISO dokumentów (drugim jest Open Document Format). Nawet drobne zmiany w Office miewają duże konsekwencje. Choć ta ogłoszona dziś głównie estetyczne.

Domyślna czcionka w Microsoft Office to Calibri. W tym roku to się zmieni.

Aptos zastąpi Calibri
REKLAMA

Nową domyślną czcionką będzie bezszeryfowy Aptos, inspirowany 20-wieczną szwajcarską typografią. Czcionka była wcześniej dostępna pod nazwą Bierstadt. Była brana pod uwagę jako jedna z czterech innych alternatyw. Została zaprojektowana przez Steve’a Mattesona, który również zaprojektował czcionkę Segoe - która po raz pierwszy pojawiła się jako oferowana domyślnie przez Microsoft przy okazji Windowsa Visty. Nazwa Aptos to nazwa ulubionego kalifornijskiego miasteczka Mattesona, który uznał ją za lepszą od wcześniejszej Bierstadt.

Calibri stało się domyślną czcionką Microsoft Office od wersji 2007, zastępując Times New Roman. Z Aptosem rywalizowały Grandview, Seaford, Skeena i Tenorite. Zmiana domyślnej czcionki w aplikacjach Office ma nastąpić jeszcze w tym roku, przy okazji jednej ze standardowych comiesięcznych aktualizacji. Calibri niezmiennie będzie częścią Office’a. Samo menu wyboru czcionek ma również być uaktualnione i wygodniejsze - dokładniejszych informacji jednak Microsoft jeszcze nie podał.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA