REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google ma wspaniały pomysł. Zamieni waszą głowę w myszkę

Google zaprezentowało GameFace, czyli otwartoźródłowy projekt, dzięki któremu możemy kontrolować kursor komputera za pomocą ruchów głowy i mimiki twarzy.

12.05.2023
19:08
Google ma wspaniały pomysł. Zamieni waszą głowę w myszkę
REKLAMA

Świat nie jest idealny. Nie wszyscy mamy równe szanse czy możliwości. Ale są akcje i rzeczy, które pozwalają na sprawienie, że wszyscy możemy np. cieszyć się tą samą grą. W przypadku dzisiejszego bohatera, który doznał choroby osłabiającej mięśnie, a mimo to może znowu cieszyć się graniem w WoW-a - wszystko dzięki Google.

REKLAMA

Project GameFace, czyli twoja twarz staje się myszką

Projekt działa dokładnie tak, jak moglibyście sobie pomyśleć: kamerka odczytuje naszą mimikę i tak możemy sterować kursorem myszki. Proste? Banalne. A że zabrał się za to Google - to dodatkowo jest to nieźle wykonane.

Jak podaje Google, projekt został zainspirowany historią gracza z tetraplegią, Lance'a Carra, który cierpi na dystrofię mięśniową - postępującą chorobę osłabiającą mięśnie. Lance nie chciał, aby jego fizyczne ograniczenia przeszkodziły mu w graniu, więc do kontroli myszy używał kamery śledzącej ruch głowy. W 2021 r. dom Lance'a spłonął, a ten stracił cały sprzęt do gier - w tym sprzęt pozwalający na granie mimo choroby.

Co zrobił Google? Stworzyło - w oparciu o ich własne, open-source’owe rozwiązanie - Project GameFace.

Do obsługi rozwiązania potrzebna jest jedynie kamerka internetowa, która z pomocą oprogramowania śledzi 468 punktów na naszej twarzy. Jak przekazuje wpis na blogu Google, ruchy głowy i gesty twarzy przechwycone z kamery internetowej są rozpoznawane przez modele uczenia maszynowego, aby odpowiednio przesunąć kursor.

Dodatkowo wprowadzone zostało rozpoznawanie mimiki, aby odpowiednio dopasować ruch do tego, co chce wykonać dana osoba.

Czytaj także:

W przypadku Lance’a chęć korzystania z myszki była prosta: chciał, też pewnie obok innych czynności wykonywanych na komputerze, móc grać w World of Warcraft. Teraz może, jak pokazuje ocieplający serduszko film opublikowany na kanale Google:

REKLAMA

Kod jest otwarty i dostępny w wersji wstępnej już dziś. To narzędzie jest wciąż w fazie rozwoju, ale jesteśmy podekscytowani potencjałem, jaki ma do zmiany życia ludzi, ponieważ jest stosunkowo niedrogie w zbudowaniu i obsłudze - przekazuje Google na koniec wpisu.

Jeżeli chcecie sprawdzić Project GameFace, znajdziecie go na GitHubie. Może znacie kogoś, komu coś takiego mogłoby się przydać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA