REKLAMA

Nowa ikonka w Chrome. Zastąpi kłódkę, której nikt nie czaił. Nowa jest podobno czytelna

Google ogłosił, że zmieni w Chrome jedną, dość ważną ikonkę - bo zdaje się, że nikt nie wie do końca, o co w niej chodzi. A czy wy wiecie na 100 proc.?

04.05.2023 09.54
Nowa ikonka w Chrome. Zastąpi kłódkę, której nikt nie czaił. Nowa jest podobno czytelna
REKLAMA

Jeżeli korzystacie w tym momencie z przeglądarki internetowej Chrome czy np. Edge, to po lewej stronie adresu URL znajduje się kłódka. Najpewniej jest ona u was zamknięta, zabezpieczona. Co to oznacza? No właśnie. 

REKLAMA

Nikt, prawie, nie wie, co oznacza zamknięta kłódka 

Według badań Google z 2021 roku wynikło, że tylko 11 proc. badanych wiedziało, co dokładnie oznacza ikonka zamkniętej kłódki w ich przeglądarkach. Pomimo tego, że jest ona od lat częścią przeglądania sieci. 

Jak opowiada firma w poście na blogu Chromium, od początków Netscape’a w latach 90., przeglądarki wyświetlały i wyświetlają ikonę zamka podczas ładowania witryn przez HTTPS. Przez ostatnią dekadę Chrome brał udział w inicjatywie zwiększenia użyteczności protokołu HTTPS i zabezpieczenia internetu. 

Źródło: Własne

Wcześniej tylko niewielki procent czołowych stron internetowych obsługiwał protokół HTTPS, ale teraz, jak podaje Google, ponad 95% ładowanych stron w Chrome na Windowsie jest bezpiecznych. Choć ikona zamka kiedyś sygnalizowała dodatkowe zabezpieczenia, jest już przestarzała, ponieważ HTTPS stał się normą.

I oto przyszedł czas na zmiany.

Przeczytaj także:

Ikonka zamka w Google Chrome zaraz się zmieni

W tym momencie ikonka jest centrum kontroli danej strony i możemy w niej sprawdzić np. czy zbiera ciasteczka. Stąd też przyszedł czas na zmiany.

We wrześniu, przy nowej wersji Chrome, 117, kłódka zostanie odpięta i wysłana na emeryturę. Zamiast tego, pojawi się prosta ikonka przedstawiająca menu:

Źródło: Google

Zastąpienie ikony kłódki neutralnym wskaźnikiem zapobiega nieporozumieniu, że ikona kłódki kojarzy się z wiarygodnością strony, i podkreśla, że bezpieczeństwo powinno być stanem domyślnym w Chrome - czytamy w poście na blogu Chromium.

REKLAMA
Źródło: Google

Jej funkcjonalność się nie zmieni, a może zostać jedynie rozszerzona w przyszłości. Funkcja jest dostępna już w eksperymentalnej wersji Chrome, Google Chrome Canary po wpisaniu komendy chrome://flags#chrome-refresh-2023 w pasku adresu.

Ikonka kłódki zostanie też zmieniona na Androidzie w tym samym czasie, co na desktopie. A iOS? Tam zostanie ona usunięta i nie będzie zastępowana nową ikoną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA